شهریور 10, 1399 12:47 Asia/Tehran [Updated: آبان 09, 1399 15:23 Asia/Tehran]
  • استعفای رئیس اداره بودجه و هشدار درباره بحران اقتصادی اسرائیل

ایران پرس: «شائول مریدور» رئیس اداره بودجه در وزارت خزانه‌داری اسرائیل با استعفا از سمت خود، درباره وقوع بحران اقتصادی در سالهای آتی هشدار داد.

چند نکته در خصوص استعفای رئیس اداره بودجه وزارت خزانه‌داری رژیم صهیونیستی وجود دارد؛ نکته اول اینکه، استعفای این مسئول ارشد وزارت خزانه‌داری رژیم صهیونیستی در اعتراض به مدیریت ضعیف کابینه «بنیامین نتانیاهو» در مقابله با بحران کرونا رخ داد. تاکنون بیش از 114 هزار نفر در سرزمین‌های اشغالی به کرونا مبتلا شده و 919 نفر از مبتلایان نیز فوت کرده‌اند.

«شائول مریدور»، کابینه رژیم صهیونیستی را به اتخاذ تصمیمات نادرست در زمینه کرونا و نادیده گرفتن معیارها و استانداردهای اقتصادی متهم کرده است. 

نکته دوم اینکه، «مریدور» سومین مسئول ارشد وزارت خزانه‌داری رژیم اسرائیل است که از زمان شیوع کرونا از سمت خود استعفا داد و در عین حال تاکید کرد، به زودی مدیرکل وزارت خزانه‌داری و بازرس کل این وزارتخانه نیز استعفا خواهند داد.

نکته سوم اینکه، یکی از مهمترین اختلاف‌ها در درون کابینه اسرائیل میان نتانیاهو نخست وزیر و بنی گانتز وزیر جنگ مربوط به بودجه است؛ بنی گانتز خواستار بودجه دو ساله و نتانیاهو نیز در پی تصویب بودجه یک ساله برای رژیم صهیونیستی است. 

با توجه به نکته‌های ذکر شده، می‌توان گفت استعفای رئیس اداره بودجه وزارت خزانه‌داری رژیم صهیونیستی حاکی از دو بحران در سرزمین‌های اشغالی است. بحران نخست احتمال فروپاشی زودهنگام کابینه ائتلافی نتانیاهو و گانتز است. استعفای رئیس اداره بودجه وزارت خزانه داری رژیم صهیونیستی و احتمال استعفای دو مقام دیگر وزارت خزانه‌داری نشان می‌دهد اختلاف‌ها در درون کابینه نتانیاهو روند افزایشی دارد، کما اینکه به علت اختلاف نتانیاهو و گانتز هنوز بودجه رژیم صهیونیستی تصویب نشده است. 

بحران دیگر مربوط به چالش‌های اقتصادی رژیم صهیونیستی است، موضوعی که از سوی «شائول مریدور» نیز به عنوان علت اصلی استعفا مطرح و درباره تداوم این بحران هشدار داده شد. بر اساس نتایج تحقیقات موسسه «International Fellowship of Christians and Jews» در شرایط کنونی ناشی از بحران ویروس کرونا 10 درصد از اسرائیلی‌‌ها برای تأمین نیاز‌های اولیه خود در زمینه غذایی با مشکل جدی مواجه هستند.

رشد اقتصادی این رژیم افت 7.1 درصدی را تجربه می‌‌کند و ضرر‌های ناشی از کرونا به اقتصاد اسرائیل به 13 میلیارد دلار رسیده است. در اثر کرونا درآمدهای صادراتی رژیم صهیونیستی کاهش شدیدی داشته و درآمد‌های گردشگری که یکی از مهمترین بخش‌های درآمدی رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر بوده در اثر بحران کرونا دچار افت شدید شده است.

وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی نیز از افزایش 10 درصدی میزان بیکاری در اسرائیل تا ماه سپتامبر 2020 خبر داده است. با وجود مشکلات اقتصادی، هزینه ‌های نظامی رژیم صهیونیستی همچنان در سطح زیادی است. این وضعیت اقتصادی از یک سو سبب نگرانی مقامات اقتصادی کابینه نتانیاهو و از سوی دیگر سبب شکل گیری تظاهرات گسترده مردمی در سرزمین های اشغالی علیه نتانیاهو شده است.

معترضان خواستار استعفای نتانیاهو از نخست وزیری رژیم صهیونیستی هستند. به نظر می رسد ترکیب اعتراض های چند هزار نفری مردم، استعفای مقامات اقتصادی و اختلاف‌های درون کابینه‌ای سبب بروز مشکلات جدی‌تر در سرزمین‌های اشغالی و احتمال پایان عمر سیاسی بنیامین نتانیاهو شود. 113

نویسنده: سید رضی عمادی

بیشتر بخوانید:

استعفای رئیس اداره بودجه وزارت خزانه‌داری رژیم صهیونیستی

کلیدواژه

کامنت