مهر 26, 1399 15:20 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 22:29 Asia/Tehran]
  • حمایت سیاسی و مردمی عراقی‌ها از حشد الشعبی

ایران پرس: توهین عضو ارشد حزب دموکرات کردستان به حشد الشعبی با واکنش گسترده سیاسی و تجمعات مردمی و آتش زدن مقر حزب دموکرات در بغداد، پایتخت عراق مواجه شد.

هوشیار زیباری، وزیر اسبق دارایی عراق و عضو ارشد حزب دموکرات کردستان اخیراً ضمن اینکه حمله علیه پایگاه‌های آمریکا در اربیل را به گروه‌های حشد الشعبی نسبت داد، در اظهارنظری توهین‌آمیز گفت: «این گروه‌ها همان‌طور که داعش به بغداد و اربیل حمله می‌کرد به این‌ها حمله می‌کنند.»

حشد الشعبی و جان‌فشانی برای عراق

گروه تروریستی داعش ژوئن 2014 موصل، مرکز استان نینوا را اشغال کرد. این تهاجم داعش شوک شدیدی به بدنه اجتماعی و سیاسیون عراقی وارد کرده بود. آیت‌الله سیستانی، مرجع عالیقدر عراق، فتوای تشکیل بسیج مردمی را صادر کرد و حشد الشعبی تأسیس شد. 

با تشکیل حشد الشعبی بتدریج فرآیند مبارزه با تروریسم داعشی آغاز شد و پس از حدود 4 سال جغرافیا و تمامیت ارضی عراق حفظ شد و جنایت‌های داعش در مناطق مختلف عراق به پایان رسید. کمتر کسی است که تردید داشته باشد در شکست تروریسم داعشی در عراق جان‌فشانی‌های حشد الشعبی بیشترین نقش را داشته است. 

اهانت‌های مکرر غرب‌گریان علیه حشد الشعبی

با این حال، لیبرال‌ها و غرب‌گرایان و برخی از فرقه‌گرایان بیشترین اهانت‌ها را علیه حشد الشعبی انجام می‌دهند. این اهانت‌ها بیش از همه ناشی از هویت مستقل حشد و تأکید آن استقلال سیاسی و امنیتی عراق است، موضوعی که برخی در داخل عراق و همچنین قدرت‌های غربی به رهبری آمریکا و محور عربی به رهبری عربستان سعودی آنرا نمی‌پذیرند. 

نخستین بار نیست که حشد الشعبی مورد اهانت قرار می‌گیرد. پس از اینکه شکست داعش در عراق حتمی شد، آمریکا و عربستان و برخی از جریان‌های نزدیک آنها در داخل عراق، حشد الشعبی و اعضای آنرا بدون ارائه هیچ سندی به اتهامات اخلاقی و اقتصادی در مناطق سنی‌نشین عراق متهم کرده بودند.

پیش از انتخابات پارلمانی عراق نیز مخالفان حشد الشعبی سعی زیادی انجام دادند با فرافکنی گسترده و اتهامات واهی مانع از حضور آن در انتخابات شوند، اما ائتلاف الفتح با حمایت حشد الشعبی موفق شد پس از ائتلاف سائرون بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کند. 

دور جدید اهانت علیه حشد الشعبی در شرایطی آغاز شد که از یک سو آمریکا و نظامیان آن تحت فشار عراقی‌ها برای خروج از این کشور قرار دارند و از سوی دیگر اماکن دیپلماتیک در عراق هدف حمله‌های برخی گروه‌ها قرار گرفته است، حملاتی که حشد الشعبی آنرا محکوم کرده است. 

اهانت جدید هوشیار زیباری که پیش از این در دولت حیدر العبادی وزیر دارایی عراق بود و اکنون از اعضای ارشد حزب دموکرات است، با واکنش گسترده سیاسی و مردمی در داخل این کشور مواجه شد. شمار زیادی از سیاسیون عراقی، این اظهارات توهین‌آمیز را محکوم کردند و نقش سازنده حشد الشعبی را در امنیت عراق و منطقه کردستان به زیباری یادآور شدند. 

تاکید حشد الشعبی بر استقلال امنیتی و سیاسی عراق

به نظر می‌رسد این اهانت بیش از همه به دلیل استقلال امنیتی و سیاسی عراق از سوی حشد الشعبی است. در همین راستا، «جاسم العلیاوی»، از مسئولان ارشد ائتلاف النصر عراق وابسته به حیدر العبادی، نخست وزیر سابق با ستایش از حشد الشعبی و دستاوردهای بزرگ آن در نبرد آزادسازی عراق از دست گروه تروریستی داعش گفت: «دشمنان عراق وجود چنین نیروی آماده و قادر به مقابله با بحران‌های امنیتی را نمی‌خواهند زیرا تلاش آنها برای ضعیف نگه داشتن عراق است.»//114

نویسنده: سیدرضی عمادی

بیشتر بخوانید:

فالح الفیاض: الحشد الشعبی پشتیبان و حافظ خاک عراق است

 حشد الشعبی؛ از فتوا تا استحکام در عراق

کلیدواژه

کامنت