آبان 08, 1399 16:44 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]
  •  رویکرد صهیونیستی عربستان در یمن؛ ترور مقامات

ایران پرس: وزارت کشور یمن در بیانیه ای اعلام کرد، سازمان‌های جاسوسی ائتلاف سعودی، پشت ترور «حسن زید» وزیر ورزش و جوانان دولت نجات ملی یمن قرار دارند.

حسن زید، وزیر ورزش و جوانان دولت نجات ملی یمن سه شنبه گذشته (27 اکتبر) در صنعا، پایتخت، ترور شد و به شهادت رسید. 

سرتیپ «عبدالخالق العجری» سخنگوی وزرات کشور یمن روز چهارشنبه اعلام کرد، یکی از عاملان این ترور پس از زخمی شدن، بازداشت شد، اما عامل دیگر در مقابل نیروهای امنیتی مقاومت کرد و کشته شد.

وزارت کشور یمن نیز امروز پنج شنبه با صدور بیانیه ای سازمان‌های جاسوسی ائتلاف سعودی را پشت این حمله تروریستی معرفی کرد. 

رصد تحولات یمن گویای این است که عربستان سعودی از ترور مقامات و رهبران یمنی به عنوان شیوه‌ای سازمان یافته و هدفمند در جنگ علیه یمن بهره می‌گیرد. عربستان سعودی چندی پیش با ارائه لیستی 40 نفره از افراد وابسته به جنبش انصارالله یمن، اعلام کرده بود به هر کسی که اطلاعاتی از این افراد بدهد، جایزه می‌دهد.

حسن زید، وزیر ورزش دولت نجات ملی که دبیرکل حزب الحق یمن نیز بود از جمله افرادی بود که در لیست ترور عربستان قرار داشت. 

در واقع، عربستان سعودی از ترور به عنوان یک شیوه جنگی استفاده می‌کند. «رشید الحداد» نویسنده عرب معتقد است: "عربستان سعودی از «استراتژی کیف پول» برای ترور رهبران یمنی بهره می‌گیرد." مطابق این استراتژی، سازمان‌های جاسوسی عربستان برخی افراد را با وعده پول اجیر و از آنها برای انجام عملیات ترور استفاده می‌کنند.

دلیل تلاش عربستان برای ترور مقامات یمنی

علت اصلی روی آوردن عربستان به ترور مقامات یمنی این است که آل سعود انتظار این را نداشت که جنگ با ضعیف‌ترین و فقیرترین کشور عربی غرب آسیا حدود 6 سال به طول انجامد.

آل سعود نه تنها در این جنگ به پیروزی نرسید بلکه شاهد ضربات سنگینی است که از سوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وارد می‌شود. بنابراین، عربستان با روی آوردن به شیوه ترور، تلاش دارد نخبگان دولت نجات ملی یمن را حذف کند.

پیش از این، «صالح الصماد» رئیس شورای عالی سیاسی یمن و «ابراهیم بدر الدین الحوثی»، برادر عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن از جمله افراد مهمی بودند که توسط آل سعود ترور شده و به شهادت رسیده بودند.

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف سعودی تایید کرده بود که ابراهیم بدرالدین توسط عوامل ائتلاف به شهادت رسیده است، اما پس از چند روز ائتلاف سعودی دست داشتن در ترور برادر رهبر انصارالله را تکذیب کرد تا به نوعی در تیررس انتقام ارتش و کمیته های مردمی یمن قرار نگیرد.  

ترور رهبران یمن از سوی عربستان سعودی، شیوه‌ای است که رژیم صهیونیستی در مقابل گروه‌های مقاومت فلسطین و لبنان بهره گرفته است. رژیم صهیونیستی نیز برای ضربه زدن به مقاومت لبنان و فلسطین، شماری از رهبران اصلی این گروه‌ها را ترور کرده و به شهادت رساند. 

موضوع دیگر در این خصوص، سرعت عمل دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی یمن در شناسایی عاملان ترور حسن زید است.

تنها 24 ساعت پس از این عملیات تروریستی، عاملان آن در استان ذمار یمن شناسایی شدند که این دستاورد مهمی برای دولت نجات ملی یمن است. در همین راستا، «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی و فرمانده کل نیروهای مسلح یمن از دستاورد بزرگ دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور در شناسایی و هلاکت عاملان ترورحسن زید  تمجید کرد و آنرا موفقیتی مهم دانست. 

117

بیشتر بخوانید:

شناسایی عاملان ترور وزیر ورزش و جوانان یمن

کلیدواژه

کامنت