آذر 01, 1399 20:44 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]
  • مقابله با شیوع کرونا؛ محور اصلی سخنرانی مقامات در اجلاس جی 20

مقامات عربستان سعودی، روسیه و چین در سخنرانی خود در نشست بیست کشور صنعتی موسوم به جی 20 (G 20) بر لزوم شکل‌گیری اراده جهانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نشست مجازی دو روزه سران گروه 20 به میزبانی عربستان سعودی و با عنوان «تحقق فرصتهای قرن 21 برای همه» امروز (شنبه) با سخنرانی پادشاه این کشور آغاز به کار کرد.

سازمان دهندگان نشست جی 20 اعلام کردند، کشورهای عضو این گروه بیش از 21 میلیارد دلار برای مقابله با کرونا و 11 تریلیون دلار برای حمایت از اقتصاد جهانی اختصاص می دهند. 

ملک سلمان، پادشاه عربستان در افتتاحیه این نشست با اشاره به شیوع گسترده کرونا در جهان، گفت: شیوع کرونا خسارت‌های اقتصادی سنگینی به بار آورده و به بحران بی‌سابقه‌ای برای جهان تبدیل شده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز در سخنان خود در نشست گروه 20 بر ضرورت دسترسی همگان به واکسن کرونا تأکید کرد و گفت: کشورش آماده است تا واکسن خود را در اختیار کشور‌های دیگر قرار دهد.

پوتین همچنین افزایش بیکاری و فقر را از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی بشر عنوان کرد و افزود: گروه 20 باید از سیاست تحریم کناره‌گیری کند.

«شی جین پینگ» رییس جمهور چین هم در این نشست گفت: چین آماده تعامل و همکاری با جهان به منظور ساخت و توزیع واکسن کرونا است.

رئیس جمهور چین اظهار داشت: به منظور مقابله با بیماری‌هایی مانند کرونا دستیابی به یک «سیستم بهداشتی اضطراری قوی جهانی» ضروری است. 

هچنین «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه طی پیامی ویدئویی برای اجلاس سران گروه 20 گفت: پاندمی کرونا که به عنوان جدی‌ترین بحران حوزه سلامت از آن یاد می‌شود، زندگی‌مان را از همه جهات اقتصادی و روابط انسانی عمیقا تحت تاثیر قرار داده است.

اردوغان تاکید کرد: این بیماری همچنین برای بار دیگر ثابت کرد که همه ما بدون توجه به دین، زبان، منطقه و رنگ پوست اعضای یک خانواده هستیم.

گروه 20 (G-20) یا گروه بیست اقتصاد بزرگ؛ گروهی متشکل از وزرای اقتصاد (دارائی) و مسولان بانک‌های مرکزی بیست اقتصاد برتر دنیا است.

گروه 20 در مجموع 85 درصد کل اقتصاد جهانی و دو سوم جمعیت جهان را در بر دارد.

گروه 20 دبیرخانه دائمی‌ ندارد و هر ساله در ماه دسامبر یکی از اعضای آن به صورت چرخشی ریاست این گروه را برعهده می‌گیرد.

نخستین نشست جی 20 در سال 1999 (میلادی) پس از بحران مالی 1997 آسیا در شهر برلین آلمان برگزار شد. 

117

 

کلیدواژه

کامنت