آذر 04, 1399 03:02 Asia/Tehran [Updated: دی 25, 1399 20:41 Asia/Tehran]
  • حمله موشکی به آرامکو همزمان با سفر پمپئو به عربستان

ایران پرس- یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن صبح دیروز دوشنبه (23 نوامبر) به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در جده حمله کردند.

این نخستین بار نیست که تأسیسات نفتی آرامکو هدف حملات موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار می‌گیرد. سپتامبر 2019 تأسیسات آرامکو در بقیق و خریص هدف حملات قرار گرفت و خسارت اقتصادی سنگینی به عربستان سعودی تحمیل شد. 

حملات روز گذشته به ایستگاه توزیع نفت آرامکو در جده چند شاخصه مهم داشت. 

همزمانی حمله با سفر پمپئو به عربستان

نخستین شاخصه این بود که این حملات با سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عربستان همزمان شد. اگرچه بنیامین نتانیاهو درباره سفر به عربستان سکوت کرد، اما اغلب منابع خبری سفر نخست‌وزیر اسرائیل به عربستان را نیز تائید کردند. به عبارتی حمله موشکی به آرامکو در جده با سفر نتانیاهو به عربستان سعودی نیز همزمان بود. بنابراین، این حمله اقدام از موضع قدرت و هشدار به عربستان و اسرائیل در منطقه غرب آسیا بود. 

رونمایی از موشک جدید قدس 2

دومین شاخصه، نوع موشک به کار گرفته شده در این حمله بود. «یحیی سریع»، سخنگوی ارتش یمن گفت در این حمله از موشک کروز قدس ۲ استفاده شده است. یحیی سریع تأکید کرد موشک قدس ۲ نسل جدید از موشک‌های بالدار است که توسط یگان موشکی یمن تولید و پس از عملیات موفق در عمق عربستان سعودی که اعلام نشده بود، عملیاتی شده است. بنابراین در حمله به تأسیسات آرامکو در جده از موشک جدید یمنی‌ها رونمایی شده است. 

فاصله 800 کیلومتری و ناتوانی سامانه آمریکایی در ره‌گیری موشک یمنی

سومین شاخصه این است که فاصله جده و مرزهای یمن بیش از 650 کیلومتر است. آسمان عربستان با سیستم ضد موشکی پیشرفته پاتریوت آمریکا محافظت می‌شود. به عبارت دیگر، موشک قدس 2 از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردار است که احتمال ره‌گیری و انهدام آن را تضعیف می‌کند.

به این لحاظ، حمله موشکی به تأسیسات آرامکو در جده هم یک دستاورد مهم برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و هم یک هشدار برای عربستان سعودی است چراکه نشان می‌دهد قابلیت انجام حملات بیشتر از سوی یمنی‌ها وجود دارد. 

همزمانی حمله با آزادسازی پایگاه ماس

چهارمین شاخصه حمله روز گذشته به تأسیسات آرامکو این بود که این حمله موشکی تنها دو روز پس از آزادسازی پایگاه ماس در مارب انجام شده است. درواقع، این حمله دومین سیلی محکم ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به ائتلاف سعودی طی تنها دو روز بود. درعین‌حال، همزمانی این حمله با آزادسازی پایگاه راهبردی ماس ثابت کرد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توان حملات چندجانبه را به‌طور همزمان دارد و این یک پیشرفت مهم برای یمنی‌ها محسوب می‌شود. 

تدافعی بودن حمله و اجرایی کردن هشدارها به ائتلاف سعودی

پنجمین شاخصه، بعد تدافعی این حمله بود. حملات روز گذشته به تأسیسات آرامکو در واکنش به تداوم حملات ائتلاف سعودی علیه یمن و همچنین تداوم اقدامات غیرانسانی آن ازجمله ممانعت از پهلوگیری نفت‌کش و کشتی‌های حامل سوخت در بنادر دولت نجات ملی یمن انجام شد. جنبش انصارالله روز 11 نوامبر 2020 عربستان را به حملات گسترده طی روزهای آینده و در پاسخ به ادامه تعطیلی فرودگاه‌ها و بنادر تهدید کرده بود. آزادسازی پایگاه ماس و حمله موشکی به تأسیسات آرامکو در جده، عملیاتی کردن این هشدار بود. 

نکته پایانی اینکه؛ آزادسازی پایگاه ماس و حمله موشکی به تأسیسات آرامکو در جده بار دیگر ثابت کرد قدرت بازدارندگی ارتش و کمیته‌های مردمی همچنان در حال افزایش است و این موضوع توازن قدرت در صحنه میدانی جنگ را باز هم تغییر می‌دهد.//114

نویسنده: سید رضی عمادی

بیشتر بخوانید: 

حمله موشکی ارتش یمن به پالایشگاه آرامکو عربستان

یمن؛ آزمایشگاه سلاح‌های ممنوعه غربی

 

 

 

کلیدواژه