آذر 16, 1399 05:53 Asia/Tehran [Updated: آذر 16, 1399 06:03 Asia/Tehran]
  • ابراز نگرانی سازمان ملل از افزایش درگیری‌ها در الحدیده یمن

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن روز شنبه در بیانیه‌ای ضمن نگرانی از افزایش خشونت‌ها در استان الحدیده، اعلام کرد که 139 غیرنظامی طی سه ماه گذشته در جریان جنگ در این استان کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در بیانیه «لوران بوکرا» هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن آمده است: در ماه‌های اخیر خشونت‌ها در الحدیده افزایش یافته است و در ماه نوامبر 49 و در ماه اکتبر 74 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

در این بیانیه آمده است: گزارش‌های اولیه حاکی است که در تاریخ سه دسامبر حملات توپخانه‌ای به مجتمع صنعتی اخوان در شهر الحدیده منجر به کشته شدن 6 کارگر غیرنظامی و زخمی شدن 10نفر دیگر شد.

پیش از این نیز جنبش انصارالله، نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی را به نقض روزانه آتش بس الحدیده متهم کردند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، طی 24 ساعت گذشته نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی 113 بار آتش بس الحدیده را نقض کردند.

آتش‌بس مورد توافق در سوئد میان میان هیأت اعزامی از صنعاء و هیأت ریاض از 18 دسامبر 2018  در استان الحدیده غرب یمن آغاز شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.125

کلیدواژه