بهمن 13, 1399 14:01 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • اهداف «بنیامین نتانیاهو» از پافشاری برای سفر به امارات و بحرین

ایران پرس: سرزمین‌های اشغالی شاهد تظاهرات مداوم علیه «بنیامین نتانیاهو» است، اما نخست وزیر رژیم صهیونیستی درصدد برنامه ریزی برای سفر به امارات و بحرین است.  

امارات و بحرین در 15 سپتامبر و با میانجی گری آمریکا عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را آغاز کردند. از زمان امضای این توافق، موضوع سفر نتانیاهو به دو کشور امارات و بحرین مطرح شد، اما تاکنون این سفر سه بار تعلیق شده است.

بحران سیاسی در سرزمین های اشغالی عامل تعویق سفر نتانیاهو به دو کشور عربی حوزه خلیج فارس بود. رقبای نتانیاهو در داخل و خارج از کابینه درصدد انحلال پارلمان و حرکت در مسیر برگزاری چهارمین انتخابات زودهنگام پارلمانی در دو سال اخیر بودند.

علاوه بر این، تظاهرات مردمی در سرزمین های اشغالی در اعتراض به فساد نتانیاهو، افزایش مشکلات اقتصادی و ناتوانی کابینه در مقابله با شیوع کرونا جریان داشت.

بر این اساس، نتانیاهو که نگران جایگاه سیاسی خود بود بر اوضاع داخلی متمرکز شد و سفر به امارات و بحرین را به تعویق انداخت. نتانیاهو اکنون در شرایطی قرار است به امارات و بحرین سفر کند که منابع صهیونیستی اعلام کردند که نخست وزیر این رژیم سفر هفته آینده اش را به امارات که قرار بود سه روزه باشد به سه ساعت تقلیل داده است و سپس به بحرین سفر می کند.

علت کوتاه شدن سفر به تنها چند ساعت نیز به شرایط متزلزل نتانیاهو در سرزمینهای اشغالی باز می گردد.

با این حال، سوال این است که چرا نتانیاهو با وجود شرایط سست داخلی، بر سفر به دو کشور امارات و بحرین تاکید دارد؟

به نظر می رسد، هدف اصلی نتانیاهو این است که نخستین سفر به دو کشور امارات و بحرین را به نام خود ثبت کند. نتانیاهو روابط دیپلماتیک با امارات و بحرین را ماحصل تلاش و دستاورد سیاست خارجی خود می داند.

از این رو، از آنجا که احتمال پایان نخست وزیری وی در انتخابات آینده وجود دارد، درصدد است این سفر نیز به نام وی ثبت شود.

موضوع دیگر این است که در ماه مارس آینده چهارمین انتخابات زودهنگام پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی در چهار سال اخیر برگزار می شود.

نتانیاهو که تحت فشار شدید رقبای درون و بیرون حزبی و همچنین فشار مردمی قرار دارد، تلاش می کند از سیاست خارجی از جمله عادی سازی روابط با برخی کشورهای عربی بهره برداری انتخاباتی کند.

نکته دیگر این است که دولت «جو بایدن» در آمریکا کار خود را آغاز کرد و نتانیاهو نگران سیاست خارجی دولت جدید آمریکا به خصوص درباره ایران و بازگشت به برجام است.

این نگرانی نزد امارات، بحرین و عربستان سعودی نیز وجود دارد. از این رو، اسرائیل به همراه سه کشور عربی تلاش می کنند تلاش های ضد ایرانی خود را هماهنگ کنند.

در همین راستا، شبکه 13 اسرائیل اعلام کرد، "سفر نتانیاهو به امارات و بحرین با هدف تشکیل یک جبهه واحد بر ضد بازگشت آمریکا به برجام انجام می گیرد."

نویسنده: سيدرضی عمادی

117

بیشتر بخوانید:

تداوم تظاهرات داخلی و تمرکز «بنیامین نتانیاهو» بر سیاست خارجی ضد ایرانی

کلیدواژه