فروردین 19, 1400 00:37 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]
  • بیانیه مشترک بغداد-واشنگتن درباره وضعیت نیروهای آمریکا در عراق

بغداد و واشنگتن در بیانیه‌ای مشترک، توافق بر سر خروج زمان‌بندی‌شده نیروهای آمریکایی از خاک عراق را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بغداد و واشنگتن چهارشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کردند در خصوص خروج نیروهای خارجی از عراق و محدود شدن نقش این نیروها به تعلیمات و پشتیبانی به توافق رسیدند.

در این بیانیه آمده است: خروج نیروهای رزمی باقی‌مانده از عراق بر اساس زمان‌بندی که متعاقباً در گفت‌وگوهای فنی تعیین می‌شود، انجام خواهد شد.

همزمان "قاسم الاعرجی" مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد، طرف آمریکایی تعهد داده که بخش زیادی از نیروهایش را از خاک عراق خارج کند.

مشاور امنیت ملی عراق همچنین خاطرنشان کرد، بغداد و واشنگتن درباره عدم وجود پایگاه ‎های نظامی خارجی در خاک عراق به توافق رسیده اند.

پیش از این دو دور مذاکره میان بغداد و واشنگتن در ژوئن و سپتامبر 2020 برگزار شده بود. 

پس از برگزاری دور دوم مذاکرات، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام کرده بود نظامیان این کشور طی سه سال از عراق خارج خواهند شد، موضوعی که با اعتراض برخی از گروه‌های سیاسی عراقی مواجه شده بود چرا که آنها خواستار اجرای مصوبه پارلمان این کشور و خروج کامل و سریع نظامیان آمریکایی بودند. 

پارلمان عراق 5 ژانویه 2020 یعنی دو روز پس از ترور سرداران مقاومت، شهید سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده فقید سپاه قدس و ابومهدی المهندس، نایب رئیس فقید حشد الشعبی در بغداد توسط دولت آمریکا، طرح خروج نظامیان آمریکایی از عراق را تصویب کرده بود. // 114

بیشتر بخوانید:

ابعاد سومین دور مذاکرات بغداد و واشنگتن

کلیدواژه