فروردین 20, 1400 03:20 Asia/Tehran [Updated: فروردین 20, 1400 03:21 Asia/Tehran]
  • خودداری رژیم صهیونیستی از همکاری با دیوان بین‌المللی کیفری در پرونده جنایات جنگی

رژیم صهیونیستی به طور رسمی تصمیم دارد تا با دیوان بین‌المللی کیفری در پرونده مربوط به تحقیقات درباره جنایات جنگی در فلسطین اشغالی همکاری نکند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،‌ این تصمیم پس از آن اعلام شده که «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در نشستی برای بررسی سیاست‌های این رژیم در این زمینه شرکت کرده است.

این نشست روز سه‌شنبه برگزار شده و مقاماتی از وزارت جنگ و دادگستری رژیم صهیونیستی در آن حضور داشته‌اند.

از مقامات صهیونیستی که باید جوابگوی جنایات جنگی باشند، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر این رژیم و «بنی گانتس» وزیر جنگ که در سال ۲۰۱۴ رئیس ستاد نیرو‌های مسلح اسرائیل بود، هستند.

از آنجا که رژیم صهیونیستی عضو اساسنامه رم در دیوان بین‌المللی کیفری نیست، این تحقیقات را غیرقانونی می‌داند؛ نتانیاهو مدعی است این تحقیقات جنبه‌ای از یهودی‌ستیزی است.

پیشتر فاتو بنسوده، دادستان کل دیوان بین‌المللی کیفری، اعلام کرده که تحقیقات رسمی برای رسیدگی به پرونده جنایات جنگی رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین اشغالی آغاز شده است و این تحقیقات براساس صلاحیت دیوان لاهه (که در سال ۲۰۱۴ تعریف شده است) و در زمینه رسیدگی به جرائم جنگی در فلسطین اشغالی انجام خواهد شد.

دیوان بین‌المللی کیفری قرار است در جریان این پرونده جنایت‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را که پس از سال ۱۹۶۷ اشغال شده‌اند، بررسی کند. این مناطق شامل «کرانه باختری، نوار غزه و قدس شرقی» است.

تصمیم برای آغاز رسمی این تحقیقات پس از آن اعلام شد که این دادگاه در مدت ۵ سال، یک «ارزیابی مقدماتی» از مسائل فلسطین اشغالی انجام داد. در این تحقیقات مقدماتی نمایندگانی از رژیم صهیونیستی و سرزمین‌های اشغالی نیز حضور داشتند.125

کلیدواژه