اردیبهشت 16, 1400 15:03 Asia/Tehran [Updated: خرداد 23, 1400 21:06 Asia/Tehran]

ایران پرس: روز قدس سال 2021 در حالی فرا رسید که صحنه سیاسی مقاومت و سازش شاهد سه رخداد مهم است.

رخداد نخست این است که روز قدس 2021 با ناتوانی «بنیامین نتانیاهو» در تشکیل کابینه اسرائیل همزمان شده است. نتانیاهو پس از 12 سال در آستانه حذف از قدرت در اسرائیل قرار گرفته است.

این در حالی است که وی در سال‌های اخیر در قالب حمایت‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا و از طریق حکام سازش‌کار عرب تلاش بسیاری انجام داد تا طرح نژادپرستانه «معامله قرن» را اجرایی کند و فلسطینی‌ها را در تنگنای بیشتری قرار دهد.

شکست نتانیاهو در انتخابات مارس 2021 و نهایتا ناتوانی در تشکیل کابینه به معنای فروپاشی طرح نژادپرستانه و ضد فلسطینی معامله قرن نیز محسوب می‌شود. 

رخداد دوم این است که روز قدس 2021 با مجموعه‌ای از رخدادهای امنیتی در داخل فلسطین اشغالی همزمان شده است. ابتدا انفجار در کارخانه موشک‌سازی «تومر» در قلب فلسطین اشغالی و سپس فرودآمدن موشک مقاومت در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای «دیمونا» که سامانه «گنبد آهنین» نیز در رهگیری موشک‌ها ناکام بود، آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدهای داخلی اسرائیل را نشان داد.

این وضعیت بیانگر این است که معامله قرن و عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسرائیل نه تنها به امنیت بیشتر اسرائیل منجر نشده بلکه عزم محور مقاومت را برای تقویت قدرت بازدارندگی افزایش داده است.

در همین راستا، شیخ «ماهر حمود» رئیس اتحادیه علمای مقاومت لبنان گفت: "حملات موشکی به دیمونا نشان از این دارد که پایان رژیم صهیونیستی نزدیک است."

این دو رخداد یعنی ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه و تداوم بن بست سیاسی در اسرائیل و همچنین رخدادهای امنیتی که بیانگر آسیب‌پذیری بالای اسرائیل است، دو شاخصه مهمی است که تغییر وضعیت در روز قدس 2021 با سال‌های قبل را بیان می‌کند.

در واقع، این رخدادها نشان می‌دهد از یک سو گروه‌های مقاومت در پی قوی شدن بیشتر هستند و از سوی دیگر درصدد نشان دادن پوشالی بودن ادعاهای برتری نظامی اسرائیل در منطقه هستند که این تحول مهمی در صحنه میدانی تقابل مقاومت با اسرائیل است. 

بر همین اساس نیز آیت‌الله «سیدهاشم حسینی بوشهری» عصر چهارشنبه در حاشیه دومین کنگره بین‌المللی قدس شریف گفت: "در سال‌های اخیر جبهه مقاومت، روحیه جدیدی در کالبد نیمه جان حرکت فلسطینیان ایجاد کرده و از مرحله انتفاضه با تجهیز به موشک حرکت کردند و این حرکت بسیار بزرگی است که در سال‌های اخیر رقم خورده است."

رخداد سوم تاکید گروه‌های فلسطینی بر برگزاری انتخابات است. اگرچه انتخابات با تصمیم «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و به دلیل ممانعت اسرائیل از برگزاری آن در قدس به تعویق افتاده است، اما موضوع انتخابات چند پیام مهم دارد. 

یکی از پیام‌ها این است که مجموعه سیاست‌ها و کارشکنی‌هایی که در سال‌های اخیر علیه فلسطینی‌ها شکل گرفته، آنها را به سمت وحدت داخلی داخلی سوق داده است، حتی اگر در عمل این وحدت تاکنون شکل نگرفته باشد.

پیام مهم دیگر این است که فلسطینی‌ها حاکمیت اسرائیل بر قدس را نپذیرفته و قدس را بخش مهمی از سرزمین مادری و تاریخی فلسطین می‌دانند. این اهمیت به حدی است که حتی از برگزاری انتخابات بدون قدس انصراف دادند چرا که بر برگزار شدن انتخابات در قدس تاکید دارند.

در واقع، موضوع انتخابات و اهمیت قدس به معنای شکست معامله قرن در عمل است و این یکی از شاخصه‌های مهم روز قدس 2021 محسوب می‌شود و نشان می‌دهد قدس بخش اصلی و هم هویت فلسطینی‌ها است.

نویسنده: سید رضی عمادی

117

بیشتر بخوانید:

پیام‌های ماندگار روز جهانی قدس

کلیدواژه