خرداد 23, 1400 19:13 Asia/Tehran [Updated: خرداد 23, 1400 19:25 Asia/Tehran]
  • نشست پر حاشیه پارلمان اسرائیل و حمله «بنت» به برجام

نفتالی بنت رئیس حزب یمینا که احتمالاً تا ساعاتی دیگر نخست وزیر جدید اسرائیل خواهد بود، در نشست کنست اسرائیل با حمله به توافق هسته‌ای ایران ( برجام)، آن را یکی از چالش‌های اصلی کابینه جدید این رژیم خواند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نشست پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) برای رای اعتماد به کابینه ائتلافی نفتالی بنت و یائیر لاپید در میانه تنش‌های فراوان در حال برگزاری است. 

بنت که قرار است به جای نتانیاهو، پست نخست وزیری اسرائیل را در اختیار گیرد، در سخنرانی خود در پارلمان رژیم صهیونیستی به موضوع هسته‌ای ایران پرداخت و با تکرار ادعاهای دیگر مسئولان این رژیم گفت: کابینه جدید کار خود را با مقابله با پروژه هسته‌ای ایران شروع خواهد کرد که بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل است.

رئیس حزب راستگرای یمینا گفت اسرائیل نخواهد گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. 

 بنت با اشاره به تلاش‌ها برای احیای برجام و احتمال بازگشت آمریکا به این توافق، چنین کاری را "اشتباه" خواند و با این ادعا که توافق هسته‌ای پول زیادی را در اختیار ایران قرار داد، برنامه هسته‌ای ایران را "یکی از چالش‌های اصلی" کابینه ائتلافی جدید رژیم صهیونیستی دانست.

نفتالی بنت در سخنان خود به شکاف و بحران شدید داخلی در درون اسرائیل اذعان کرد و گفت: ما با چالشی مواجه هستیم که خود را در بین اسرائیلی‌ها به روشنی نشان می‌دهد. این چالش، همان شکافی است که خود را هم اکنون نیز در درون پارلمان نشان می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به بحران تصمیم‌گیری در درون ساختار سیاسی و اقتصادی رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل به علت همین اختلافات و شکاف‌ها بودجه‌ای ندارد.

وی با وجود این بحران های شدید داخلی وعده داد که رژیم صهیونیستی را از این بحران‌ها خارج کند.

رئیس حزب یمینا با وجود شکننده بودن کابینه ائتلافی خود وعده داد که اسرائیل تا چهار سال دیگر شاهد انتخابات پارلمانی نباشد.

بنت همچنین وعده ترمیم وزارت خارجه رژیم صهیونیستی را داد و آن را به زعم خود یک ابزار قدرت این رژیم توصیف کرد.

بنت همچنین ترس خود را از شهروندان عرب ساکن فلسطین اشغالی پنهان نکرد و بویژه با توجه به اعتراضات گسترده آنها نسبت به تجاوزگری اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه در برخی شهرهای فلسطین اشغالی، وعده داد که "رابطه خوبی را با آنها آغاز کند".

نفتالی بنت در اذعان ضمنی به برخورد تبعیض آمیز رژیم صهیونیستی با عرب های بادیه نشین در صحرای نقب در جنوب فلسطین اشغالی وعده داد که اوضاع معیشتی آنها را بهبود بخشد.

برخی اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی در جلسه امروز پارلمان به نفتالی بنت رئیس حزب یمینا اعتراض کرده و سخنان او را قطع کردند و رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی نیز به دلیل تحریم سخنان بنت، تعدادی از نمایندگان حزب صهیونیسم دینی را اخراج کرد.

براساس توافق بنت و لاپید، بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ در قدرت خواهد بود و بعد از آن لاپید برای دو سال نخست وزیر رژیم صهیونیستی می شود.

نتانیاهو رقبای خود را به دلیل ائتلاف با احزاب چپگرا به تلاش برای تشکیل یک "کابینه چپ خطرناک" متهم کرده و قول "سرنگونی خیلی سریع" آن را داده است. // 114

بیشتر بخوانید:

نتانیاهو؛ رمز توافق رقبا برای تشکیل کابینه جدید اسرائیل

کلیدواژه