خرداد 31, 1400 13:25 Asia/Tehran [Updated: خرداد 31, 1400 13:32 Asia/Tehran]
  • غارت منابع سوریه و عراق علت پافشاری مردم برای خروج اشغالگران آمریکایی‌

ایران پرس: حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی در هر نقطه ای از منطقه غرب آسیا و بلکه جهان، برآیندی جز بی‌ثباتی‌ و ناامنی و رنج و محنت برای مردم این مناطق نداشته است.

نظامیان اشغالگر آمریکایی و عناصر و شبه‌نظامیان تروریستی آن‌ها‌ سال‌هاست در مناطق شمالی و شرقی سوریه و نیز شمال عراق حضور دارند و به رغم درخواست های مکرر دولت قانونی این کشور و نیز دولت عراق همچنان خاک این دو کشور را در اشغال خود دارند و به غارت اموال و منابع نفتی و محصولات کشاورزی این مناطق ادامه می‌دهند.

در حالی که ساکنان این منطقه به‌علت‌ چنین اقدامات غیر انسانی و جنایتکارانه و نیز به‌علت‌ اقدام آمریکا در اعمال تحریم‌های‌ شدید علیه سوریه، تحت انواع فشارها و مشکلات اقتصادی و اجتماعی قرار دارند.

در همین راستا، تلویزیون «الأخباریه» سوریه روز دوشنبه از یکی دیگر از ابعاد غارتگری نیروهای آمریکایی در خاک این کشور پرده برداشت. این رسانه سوری در گزارشی فاش کرد که نیروهای اشغالگر آمریکایی با تبانی و توطئه عناصر تروریستی «قسد» (مزدوران وابسته به آمریکا) به سرقت گندم و نفت سوریه ادامه می‌دهند.

به‌گونه‌ای‌ که این نیروها در تازه‌ترین مورد 32 کامیون حامل گندم از منطقه جزیره سوریه (مناطق شرق و شمال سوریه) به پایگاه‌های‌ خود در شمال عراق منتقل کرده‌اند‌ و تنها در ماه می گذشته میلادی بیش‌ از 150 کامیون حامل گندم و نیز بیش از 500 تانکر نفت از میدان‌های‌ نفتی سوریه را به خاک این کشور منتقل کرده‌اند‌.

هدف آمریکایی ها از سرقت گندم و نفت سوریه

یکی از اهداف اصلی آمریکایی‌ها‌ از چنین اقدامتی علاوه بر تأمین‌ منابع مورد نیاز نیروهای اشغالگر خود در شمال و شرق سوریه و نیز شمال عراق، تأمین‌ نیازهای مزدوران و گروهک‌های مزدور خود مانند شبه‌نظامیان گروه تروریستی قسد است.

در حالی اشغالگران آمریکایی به سرقت و غارت منابع مردم سوریه در شمال این کشور مشغول اند که مردم این مناطق از جمله شهر منبج در شمال شرق سوریه بارها  با برگزاری تظاهراتی که در برخی موارد سبب درگیری آن‌ها‌ با شبه‌نظامیان قسد و کشته و زخمی شدن شماری از این مردم شده است، اعتراض خود را به حضور نیروهای آمریکایی و اقدامات آن‌ها‌ اعلام کرده‌اند‌.

در این چارچوب چند هفته پیش نیز عشایر عرب در استان حلب سوریه آمادگی خود را برای حمایت از اهالی منبج اعلام و بر ضرورت اتحاد همه فرزندان عشایر برای مقابله با شبه نظامیان مسلح «قسد» تاکید کردند.

بنابراین،‌ به‌علت چنین اقداماتی مردم این مناطق و همچنین،‌ ساکنان شمال عراق از حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی به تنگ آمده اند و چه‌بسا‌ حمله به پایگاه و جایگاه های آمریکایی‌ها‌  نیز اگر سناریوی توطئه خود آمریکایی‌ها‌ و مزدوران آن‌ها‌ را کنار بگذاریم، می‌تواند‌ کار مردم به تنگ آمده از جور اشغالگران آمریکایی و مزدوان آن‌ها‌ در این مناطق باشد که خواهان پایان یافتن اشغالگری آمریکایی‌ها‌ و تحرکات آن‌ها‌ از سرقت اموال مردم گرفته تا تلاش‌های‌ جدید برای آموزش عناصر وابسته به گروه تروریستی داعش در پایگاه‌های‌ خود برای انجام حملات به نیروهای سوریه، هستند و تنها یک خواسته دارند و آن بیرون رفتن اشغالگران و مزدوران آن‌ها‌ از خاک کشورشان است.

در همین راستا،‌ منابع عراقی امروز نیز از شلیک چند راکت به مواضع نیروهای اشغالگر آمریکایی در در پایگاه «الشدادی» در حومه «الحسکه» در شمال شرق  سوریه خبر دادند. از این رو،‌ مردم این مناطق خواهان خروج نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک کشورشان هستند که این خواست آن‌ها‌ باید جدی گرفته شود.

نویسنده: جلال چراغی

117

کلیدواژه