مرداد 02, 1400 18:21 Asia/Tehran [Updated: مرداد 02, 1400 19:04 Asia/Tehran]
  • هزینه 100 میلیون دلاری امارات برای لابی‌گری در دولت ترامپ

پس از بازداشت فرد نزدیک به رئیس جمهور سابق آمریکا به اتهام لابی‌گری برای امارات، مؤسسه‌ای آمریکایی فاش کرد که ابوظبی 100 دلار برای تأثیرگذاری بر تصمیمات خارجی ترامپ هزینه کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وب‌سایت افشاگر «امارات لیکس» به نقل از «اُپن سکرتس» روز شنبه گزارش داد: «امارات برای گروه‌های فشار در آمریکا طی دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، 100 میلیون دلار هزینه کرده بود».

بر اساس گزارش این مؤسسه و آمارهای رسمی اعلام شده، این کار با هدف تأثیر گذاشتن بر تصمیمات دولت دونالد ترامپ بوده است.

سه شنبه گذشته رسانه‌های آمریکایی از بازداشت «تام باراک»، مشاور دونالد ترامپ در ارتباط با کشورهای عربی خبر دادند.

باراک به جاسوسی و لابی‌گری برای عربستان سعودی و امارات عربی متحده متهم بوده و گفته شده است که او اطلاعات محرمانه کاخ ریاست جمهوری را در اختیار این دو کشور عربی قرار می‌داده است.

طی چهار سال گذشته روابط امارات در کنار عربستان سعودی، مصر و بحرین، با قطر قطع بود و به اذعان مقامات اروپایی و عربی، چهار کشور قصد تغییر حاکمیت در قطر را داشتند.

طی چهار سال گذشته، رسانه‌های آمریکایی از رقابت لابی‌های قطر و چهار کشور یاد شده به ویژه امارات برای تأثیرگذاری در تصمیمات دولت ترامپ مطالبی منتشر کرده بودند.

بارزترین تقابل این دو لابی، برکناری «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه دولت ترامپ بود که به اعتراف مقامات اماراتی، فشار ابوظبی باعث شده بود، ترامپ او را از سمت خود برکنار کند.

تیلرسون از مخالفان تحریم قطر از سوی چهار کشور عربی و حمله به این کشور به اتهام حمایت از تروریسم بود.// 114

کلیدواژه