مرداد 04, 1400 16:48 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1400 15:48 Asia/Tehran]
  •  آیا «نجیب میقاتی» مامور تشکیل کابینه در لبنان می شود‌؟

ایران پرس: پس از آنکه «سعد الحریری» رئیس جریان چهارده مارس وابسته به غرب و عربستان سعودی، بعد از نه ماه نتوانست در لبنان دولت تشکیل دهد، خلاء سیاسی لبنان اکنون بدتر شده است و گمانه‌زنی‌‌ها و درباره نخست‌وزیر‌ بعدی و تلاش‌ها‌ در‌این‌باره‌ ادامه دارد.

در این بین منابع خبری لبنان اعلام کردند که «نجیب میقاتی» بازرگان و نخست‌وزیر‌ اسبق لبنان مورد حمایت احزاب و جریان‌های سیاسی اصلی لبنان قرار گرفته و به‌همین‌علت، رایزنی‌ها‌ برای معرفی او به رئیس‌جمهور‌ برای تشکیل کابینه آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز امروز (دوشنبه) به نقل از منبعی سیاسی عالی‌رتبه‌ در لبنان گزارش داد که بیشتر احزاب سیاسی در پارلمان درباره نجیب میقاتی برای تشکیل کابینه آینده اتفاق نظر دارند.

در همین حال باشگاه نخست وزیران پیشین لبنان که سعد الحریری نیز عضو آن می باشد با صدور بیانیه‌ای از نخست‌وزیر‌ میقاتی اعلام حمایت کرد. بر اساس این منابع، قرار است که «میشل عون» رئیس‌جمهور‌ لبنان، امروز درباره معرفی نخست‌وزیر‌ با احزاب سیاسی پارلمان وارد رایزنی‌ شود.

بنابراین،‌ فضا برای معرفی نجیب میقاتی به رئیس‌جمهور‌ جهت تشکیل کابینه مثبت است، با وجود این اما به نظر می‌رسد‌ که برخی جریان‌های غرب‌گرا در داخل جریان چهارده مارس که مورد حمایت مالی عربستان سعودی هستند، همچنان بر کارشکنی برای جلوگیری از تشکیل دولت در لبنان و برون‌رفت‌ کشور از بحران اقتصادی و اجتماعی کنونی پای می فشارند. 

روز شنبه «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی بار دیگر بر موضع مخالف حزب خود برای تشکیل دولت در لبنان تأکید‌ و ضمن تکرار اتهام‌های‌ واهی خود علیه رئیس‌جمهور‌ و حزب‌الله‌ اعلام کرد که از هیچ فردی برای تصدی نخست‌وزیری حمایت نمی‌کند‌.

جعجع بار دیگر به صراحت به کارشکنی حزب خود که در واقع،‌ موضع واقعی و اعلام نشده برخی احزاب و شخصیت‌های‌ ضد مقاومت جریان چهارده مارس به‌شمار‌ می رود اذعان کرد و گفت: "در شرایط کنونی هیچ راه‌حلی‌ برای جز برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام وجود ندارد."

تلاش حزب المستقبل برای  برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام

به این ترتیب‌ علت اصلی کارشکنی احزاب چهارده مارس از انتخابات پارلمانی سال 2018 و شکست در آن ناشی می‌شود‌. احزاب این جریان از جمله حزب المستقبل به ریاست سعد الحریری نیز برای جلوگیری از برون‌رفت‌ بحران لبنان و بلکه تشدید این بحران تلاش کرده‌اند‌ تا زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام را فراهم کنند تا به این وسیله با استفاده از دلارهای نفتی و حمایت‌های‌ تبلیغاتی عربستان سعودی و امارات بستر خرید آراء و پیروزی در انتخابات را برای خود رقم بزنند.

در حالی که احزاب غرب گرای لبنان بر مواضع مخالف خود با برون‌رفت‌ کشور از بحران‌های‌ مختلف پافشاری می‌کنند‌ که گروه هشت مارس به‌ویژه حزب‌الله‌ تقریبا از هر یک از نامزدهایی که تاکنون مامور تشکیل کابینه شده است حمایت کرده است و این بار نیز از میقاتی حمایت می‌کند‌، زیرا دغدغه اصلی آن  جلوگیری از عملی شدن توطئه‌های خارجی‌ در لبنان است، زیرا این گروه اساساً، بر این اصل باور دارد که تشکیل دولت بابی برای گفت‌وگو‌ بین گروه‌های‌ و احزاب مختلف لبنان باز خواهد کرد تا مانع از فروپاشی کشور شود و در نتیجه زمینه برای برگزاری انتخابات پارلمانی در مارس 2022 نیز فراهم خواهد شد.

به‌هر روی،‌ فضای سیاسی کنونی لبنان برای معرفی نجیب میقاتی و تشکیل کابینه مثبت است و گمانه‌زنی‌ می‌شود‌ که احزاب مختلف نیز از وی برای سامان بخشیدن نسبی به امور کشور حمایت کنند.

نویسنده: جلال چراغی

117

بیشتر بخوانید:

انصراف «قابل انتظار» سعد الحریری از تشکیل کابینه لبنان

کلیدواژه