مرداد 15, 1400 08:27 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1400 21:20 Asia/Tehran]
  • حمله اسرائیل به جنوب لبنان پس از 15 سال؛ علل، اهداف و تبعات

ایران پرس: رسانه‌های فلسطینی بامداد پنجشنبه گزارش دادند که جنگنده‌های ارتش رژیم صهیونیستی مواضعی را در منطقه مرزی جنوب لبنان با فلسطین اشغالی هدف قرار داده اند.

رژیم صهیونیستی از آوریل گذشته روی دور تند جنایت و جنگ قرار گرفته است. از آوریل، جنایت این رژیم علیه فلسطینی ها در قالب مصادره زمین ها و منازل آنها در مناطق قدس اشغالی و کرانه باختری شدت پیدا کرد و نهایتا نیز به جنگ 12 روزه در ماه مه انجامید که با وجود خسارت های انسانی و مادی علیه باریکه غزه، شکست این رژیم را در پی داشته است.

با پایان جنگ، «بنیامین نتانیاهو» نیز پس از 12 سال سرانجام با فضاحت از نخست وزیری اسرائیل کنار رفت و دوره چرخشی «نفتالی بنت» و «یائیر لاپید» آغاز شد، دوره ای که به نظر می رسد تداوم دوره نتانیاهو در سیاست خارجی باشد. از نشانه های آن، تداوم و حتی شدت دادن به خشونت علیه فلسطینی ها، جنگ روانی و کلامی علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین حزب الله لبنان است.

اکنون در اقدامی جدید، رژیم اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در واکنش به این حمله، گفت اسرائیل از سال 2006 تاکنون برای نخستین بار از حمله هوایی علیه روستاهای لبنان استفاده کرده است.

علت حمله چه بود؟

رژیم اسرائیل مدعی شد این یک پاسخ به حمله های موشکی از جانب لبنان بود، ادعایی که هیچ سند و تصویری از آن ارائه نکرد. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای با تأیید این حملات، صرفا اعلام کرد: نیروی هوایی اسرائیل مواضعی را در جنوب لبنان که موشک از آن به سوی شمال اسرائیل شلیک شده بود، هدف قرار داده است.

به نظر می رسد هدف واقعی اسرائیل از این حمله، بهره گرفتن از موقعیت داخلی لبنان برای ضربه زدن به حزب الله است. بامداد پنج شنبه که این حمله ها علیه مناطقی در جنوب لبنان انجام شد، لبنان شاهد اولین سالروز انفجار چهارم اوت بندر بیروت بود. زمانی که انفجار سال گذشته در بندر بیروت رخ داد بلافاصله رسانه های سعودی و اسرائیلی انگشت اتهام را به سمت حزب الله بردند و سعی کردند بر فضای داخلی لبنان ضد حزب الله تاثیر بگذارند.

اکنون در اولین سالگرد انفجار چهارم اوت نیز لبنان شاهد درگیری های داخلی است، درگیری هایی که در برخی مناطق با شعار سازمان یافته و هدفمند علیه حزب الله لبنان، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله و جمهوری اسلامی ایران همراه بود. برداشت و درک اسرائیل این بود که از چنین فضایی می تواند برای حمله به جنوب لبنان بهره گیرد، برداشتی که خیلی زود با هشدار تحلیلگران نظامی اسرائیل به مقامات این رژیم همراه شد.

«طال لیو رام» تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی معاریو نوشت: "حملات به جنوب لبنان، حزب‌ الله را هدف قرار نداد."

وی تأکید کرد: "در نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی معتقدند که حزب الله با شلیک راکت ها به فلسطین اشغالی ارتباطی ندارد و چراغ سبزی نیز به گروههای دیگر برای این اقدام نداده و به همین دلیل حزب الله هدف قرار نگرفت. حملات رژیم صهیونیستی تنها پیام هشدار بود و اهدافی که هدف گرفتند هیچ ارزشی ندارند."

نکته پایانی اینکه؛ اسرائیل با حمله به مناطق روستایی جنوب لبنان، قطعنامه 1701 سال 2006 شورای امنیت را که بر پایان هر نوع حمله علیه لبنان تاکید دارد، نقض کرده است.

در همین راستا نیز لبنان هم به شورای امنیت سازمان ملل علیه اسرائیل شکایت کرد و هم اینکه «حسن دیاب» نخست وزیر پیشبرد امور این کشور، با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: "این تجاوز جدید و خطرناک، تهدیدی بزرگ برای آرامش در مرزهای جنوبی لبنان است که بعد از سلسله تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه حاکمیت لبنان و استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله به سوریه انجام می گیرد."

ادامه سکوت سازمان ملل متحد در قبال جنایت های اسرائیل می تواند تبعات خطرناکی برای منطقه غرب آسیا داشته باشد و دور جدیدی از جنگ و خشونت را برای این منطقه ایجاد کند.

نویسنده: سیدرضی عمادی

117

کلیدواژه