شهریور 14, 1400 18:14 Asia/Tehran [Updated: شهریور 14, 1400 18:19 Asia/Tehran]
  • ابتکار حزب‌الله و شکست سیاست محاصره و مداخله آمریکا علیه لبنان

ایران پرس- ابتکار حزب‌الله در انتقال سوخت از ایران به لبنان و مدیریت بحران سوخت در این کشور، شکست سیاست محاصره آمریکا علیه لبنان محسوب می‌شود.

لبنان از مدت‌ها قبل با بحران سوخت مواجه است. کمبود شدید سوخت که سبب خالی شدن جایگاه و همچنین شکل‌گیری تظاهرات مردمی شد، بر نابسامانی‌های سیاسی و امنیتی این کشور افزوده است. تصمیم ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی برای حذف یارانه سوخت نیز بر شدت این بحران افزود. در چنین شرایطی، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان از ارسال کشتی‌های سوخت ایران به لبنان خبر داد. 

اگرچه هنوز اولین کشتی ایران هنوز به لبنان نرسیده و دومین و سومین کشتی نیز حرکت کرده‌اند، اما ابتکار حزب‌الله دست کم دو پیامد مهم داشته است. اول اینکه بحران سوخت کاهش پیدا کرده و مردم لبنان امیدوار هستند با ورود کشتی‌های ایرانی معضل نبود سوخت تا حدود زیادی رفع شود. دوم اینکه؛ این ابتکار شکست سیاست محاصره و مداخله آمریکا در امور داخلی لبنان بود. 

اما چرا این ابتکار شکست آمریکا بوده است؟

آمریکا با تحریم حزب‌الله لبنان عملاً مانع انتقال ارز به داخل این کشور می‌شود و برخی مقامات لبنانی را نیز با اهرم تحریم تهدید می‌کند. سید حسن نصرالله در این خصوص گفت: «عامل اصلی هر آنچه در لبنان اتفاق می‌افتد، آمریکاست که مقامات مسئول لبنانی را به گنجاندن در فهرست تحریم‌ها تهدید کرده است.» علاوه بر این، آمریکا در امور داخلی لبنان مداخله می‌کند و پشت افزایش قیمت ارز در این کشور قرار دارد. 

مداخله آمریکا در امور ارزی لبنان

رضا محتشمی‌پور، کارشناس اقتصاد بین‌الملل می‌گوید: «بانک مرکزی لبنان تحت کنترل تیم سعد ‌الحریری است و آنها از اقدامات این بانک پشتیبانی می‌کنند. نکته قابل توجه اینکه قدرت ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان حتی از نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور هم بیشتر است و آمریکایی‌ها به مسئولین لبنان هشدار داده‌اند که هر گونه ایجاد مشکل در کارها و برنامه‌های این فرد (ریاض سلامه) می‌تواند برای آنها هزینه‌های سنگین داشته باشد». وی افزود: «بحران سوخت در لبنان تحت تاثیر تحریم آمریکا نبوده، بلکه این بحران تحت تاثیر مداخله آمریکا در نظام بانکی لبنان اتفاق افتاده است.»با توجه به این وضعیت شخصیت‌های لبنانی بر این باور هستند ارسال کشتی‌های سوخت ایران به لبنان، شکست سیاست محاصره و مداخله این کشور از سوی آمریکا بود. عدنان منصور، وزیر خارجه اسبق لبنان در این خصوص می‌گوید: «اعزام نفتکش ایرانی به لبنان، محاصره آمریکایی علیه این کشور را در هم شکست و همه را در برابر عمل انجام شده قرار داد.» حسن فضل‌الله، نماینده پارلمان لبنان نیز گفت در حالی که لبنانی‌ها با ورود اولین کشتی در حال آماده شدن برای دریافت نفت سیاه (مازوت) ایرانی هستند، شکست درهای محاصره آمریکایی شروع و گزینه‌هایی برای کاهش بحران لبنان گشوده شده است.  

نکته مهم این است که آمریکایی‌ها با آگاهی از تبعات این چنینی ابتکار حزب‌الله، بلافاصله بعد از اظهارات سید حسن نصرالله در خصوص ارسال سوخت از ایران به لبنان، با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان تماس گرفته و طرح خود را ارائه کردند. مطابق این طرح که «شیا دوروتی»، سفیر آمریکا در بیروت ارائه کرد، شبکه برق و گاز لبنان به اردن و مصر متصل می‌شود. در همین حال، هیاتی از کنگره آمریکا نیز به بیروت سفر و با میشل عون دیدار و گفتگو کردند. این اقدام‌ها گویای این است که واشنگتن به ناکامی سیاست‌های خود در محاصره اقتصادی لبنان پی برده و اینکه قادر نیست حزب‌الله را که با کشتی‌های ایرانی محاصره آمریکا را در هم شکسته، شکست دهد. // 114

نویسنده: سید رضی عمادی 

کلیدواژه