شهریور 24, 1400 00:01 Asia/Tehran [Updated: شهریور 24, 1400 00:02 Asia/Tehran]

سازمان بسیج مردمی عراق "حشد الشعبی" سه شنبه شب در بیانیه ای از خنثی سازی  طرح تروریست های داعش برای حمله به زائران اربعین حسینی (ع) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سازمان بسیج مردمی عراق در این بیانیه اعلام کرد، در جریان یک عملیات امنیتی دقیق و با استفاده از کمین، موفق شده است، طرح تروریستی حمله به مراسم زیارت اربعین حسینی (ع) در جنوب بغداد را ناکام بگذارد.

بر اساس اعلام  سازمان بسیج مردمی عراق، نیروهای اطلاعات این سازمان موفق شدند یک شبکه تروریستی وابسته به داعش را  که قصد داشت زائران مراسم اربعین حسینی (ع) را در جنوب بغداد هدف قرار دهد منهدم کنند.

"یاسر حسین" از فرماندهان "حشد الشعبی" اخیرا اعلام کرده بود،  اتاق عملیات این سازمان که برای مراسم اربعین حسینی (ع)، تشکیل شده است، تا بازگشت آخرین زائر از کربلا به کار خود ادامه خواهد داد.

بیستم ماه صفر 1443 هجری قمری (27 سپتامبر 2021) اربعین شهادت حضرت امام حسین (ع) امام سوم شیعیان جهان و یاران باوفای ایشان در صحرای کربلا است. میلیون‌ها زائر  از سراسر جهان در این روز برای حضور در مراسم اربعین حسینی (ع) وارد  شهر کربلا در جنوب عراق می شوند.

با وجود شکست گروه تروریستی داعش در عراق، هنوز شماری از اعضای این گروه تروریستی در مناطق مختلف این کشور حضور دارند و به صورت پراکنده دست به اقدامات  تروریستی می زنند.

گروه تروریستی داعش در سال 2014، با حمایت مالی و نظامی آمریکا و هپیمانان غربی و عربی این کشور از جمله عربستان با حمله به عراق، بخش‌های وسیعی از مناطق شمالی و غربی این کشور را اشغال و جنایات بی‌شماری انجام داد. به دنبال آن عراق از ایران خواست به بغداد در مبارزه با تروریست‌ها کمک کند.

نیروهای عراقی با کمک مستشاری جمهوری اسلامی ایران 17 نوامبر 2017 موفق شدند شهر "راوه" Rawa در استان الانبار (آخرین پایگاه داعش در عراق)  را آزاد کنند. با آزادسازی این شهر عملا کار داعش در عراق تمام شد.

"حشد الشعبی" در سال 2014 بعد از آنکه گروه تروریستی داعش برخی از مناطق و شهرهای عراق را اشغال کرد به فتوای "آیت‌الله سیستانی"، مرجع عالی قدر شیعیان عراق تشکیل شد و در سال 2016 با موافقت پارلمان این کشور تحت فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق قرار گرفت.

120