مهر 18, 1400 00:47 Asia/Tehran [Updated: مهر 18, 1400 00:52 Asia/Tehran]
  • صنعاء: پایان کار بازرسان سازمان ملل در یمن، لکه ننگی برای شورای حقوق بشر است

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن تأکید کرد: مخالفت با تمدید فعالیت بازرسان سازمان ملل در یمن، لکه ننگی برای شورای حقوق بشر و نادیده گرفتن حقوق بین‌المللی بشردوستانه است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت خارجه یمن اعلام کرد، عربستان سعودی از آغاز تجاوز خود، در تلاش بود از ایجاد هر گونه مکانیزم تحقیق بین‌المللی مستقل جلوگیری کند؛ مکانیزمی که برای تحقیق درباره جنایاتی باشد که ریاض در یمن مرتکب شده است.

این نهاد یمنی تصریح کرد، کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی موفق نشدند جنایات خود را در یمن مخفی کنند و خون ملت این کشور، تا ابد گریبانگیر آنان خواهد بود.

صنعاء تأکید کرد، اگر فقط یکی از جنایاتی که در یمن صورت گرفت، در کشور دیگری رخ می‌داد، جنگ به پایان می‌رسید و مجرمان نیز به دادگاههای بین‌المللی ارجاع داده می‌شدند.

وزارت خارجه یمن خاطر نشان کرد، پایان فعالیت این بازرسان، چراغ سبزی به کشورهای متجاوز است تا به جنایات خود علیه یمن ادامه دهند و به خاطر این جنایات نیز بازخواست نشوند.

این نهاد یمنی در پایان تأکید کرد، تیم کارشناسان، تنها گروهی در سازمان ملل بود که کشورهای متجاوز موفق نشدند آن را بخرند.

در همین ارتباط، نهاد عفو بین الملل نیز در بیانیه‌ای این تصمیم را محصول فشار دولت سعودی و شرکای ریاض دانست و آن را «لکه ننگ در کارنامه شورای حقوق بشر» توصیف کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل شامگاه پنج‌شنبه با اختلاف آرای بسیار اندک به پایان مأموریت بازرسان خود در یمن رأی مثبت داد. در این رأی‌گیری از ۴۷ عضو شورا، ۲۱ عضو با تمدید مأموریت بازرسان مخالفت کرده و ۱۸ عضو دیگر موافق بودند. هفت عضو نیر رأی ممتنع دادند.125

کلیدواژه