مهر 20, 1400 18:30 Asia/Tehran [Updated: مهر 20, 1400 18:34 Asia/Tehran]
  • سه سوال اساسی درباره انتخابات پارلمانی عراق

ایران پرس- پنجمین انتخابات پارلمانی عراق چند سوال اساسی ایجاد کرد. پیام مردم با مشارکت نکردن پای صندوق‌های رأی چه بود؟ چرا جریان صدر موفق شد با اختلاف، بیشترین کرسی‌های پارلمانی را به دست آورد؟ چرا حدود 29 درصد کرسی‌های پارلمان به زنان اختصاص یافت؟

پنجمین انتخابات پارلمانی عراق روز یکشنبه گذشته، 10 اکتبر برگزار شد. نگاهی به آمارهای انتخابات، نکته‌های مهمی دارد. مطابق آمارهای رسمی، میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی، 41 درصد بود، اما آمارهای غیررسمی حتی میزان مشارکت را کمتر و حدود 39 درصد نشان می‌دهد. حتی مشارکت 41 درصدی نیز پایین‌ترین میزان مشارکت در 5 دوره انتخابات پارلمانی عراق است. بنابراین، یک سوال مهم این است که چرا حدود 60 درصد از مردم عراق در انتخابات شرکت نکردند؟

علل مشارکت پایین

برای پاسخ به این سوال باید به اعتراض‌های اکتبر 2019 مراجعه کرد، اعتراض‌هایی که به سقوط دولت عادل عبدالمهدی منجر شد؟ ریشه آن اعتراض‌ها، نارضایتی مردم عراق از وضعیت وخیم اقتصادی و ضعف خدمات اجتماعی و همچنین اعتراض به فساد گسترده بود. در یک سال و نیم اخیر وضعیت اقتصادی مردم عراق و خدمات اجتماعی بهبود پیدا نکرد. بنابراین، مردم عراق نارضایتی خود از وضع موجود را در قالب مشارکت نکردن در انتخابات پارلمانی نشان دادند. پیام مشارکت نکردن 60 درصد مردم این بود که از وضع موجود راضی نیستند و دولتمردان عراق باید فکری اساسی و جدی برای تغییر این نگرش مردم و جلوگیری از تبدیل این نارضایتی به ناامیدی از بهبود شرایط شوند. در همین راستا، خبرگزاری فرانسه با اشاره به کاهش مشارکت مردم عراق، نوشت از جمله دلایل کاهش میزان حضور رای دهندگان در این انتخابات، اعتراض مردم به وجود فساد در این کشور است.

علل پیروزی صدری‌ها

با اعلام نتایج انتخابات، مشخص شد که ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر، 73 کرسی را به دست آورد که تقریباً دو برابر شمار کرسی‌های ائتلاف التقدم به ریاست محمد الحلبوسی است که 38 کرسی را به دست آورد. جریان صدر در انتخابات سال 2018، 54 کرسی به دست آورده بود. بنابراین، سوال مهم دیگر این است که چرا صدری‌ها در پنجمین انتخابات موفق بودند؟ تحلیلگران مسایل عراق معتقد هستند مشارکت پایین در انتخابات به نفع جریان صدر بود زیرا این ائتلاف سازمان و انسجام بیشتری در مقایسه با دیگر ائتلاف‌ها داشته است. به طور کلی، زمانی که حضور عمومی در انتخابات پایین باشد، ائتلافی که از انسجام بیشتری برخوردار است می‌تواند موفقیت را کسب کند و جریان صدر نیز پیوستگی بالایی داشت. 

راهیابی 97 زن به پارلمان

آمار مهم دیگری که از درون صندوق‌های انتخابات پارلمانی عراق، بیرون آمد موفقیت زنان عراقی در کسب 97 کرسی پارلمان بود. مطابق قانون انتخابات عراق، دست کم 83 کرسی پارلمان به زنان اختصاص دارد، اما «یسری کریم محسن»، مدیر اداره توانمندسازی زنان در دبیرخانه هیئت دولت عراق گفت بر اساس تحلیل‌های اولیه از نتایج انتخابات، زنان عراقی موفق شدند ۹۷ کرسی پارلمانی به دست آوردند که ۱۴ کرسی بیشتر از سهمیه مخصوص زنان در پارلمان عراق است. موضوع مهم، اما این است که به گفته «یسری کریم محسن»، نتایج آرا نشان می‌دهد که ۵۷ زن با تکیه بر آراء بالای خود و بدون نیاز به سهمیه زنان موفق به پیروزی در انتخابات شده‌اند. به عبارت دیگر، 57 زن آرایی بالاتر از مردان عراقی به دست آورده و به پارلمان راه پیدا کردند. این آمار می‌تواند به این معنا باشد که بخشی از آراء مردم به زنان، اعتراض به عملکرد دولت‌های عراق در سال‌های اخیر بود و رای اعتراضی محسوب می‌شود. بنابراین، دولت آینده عراق باید توجه جدی به اعتراض‌های آشکار و خفته مردم داشته باشد. // 114

نویسنده: سید رضی عمادی

بیشتر بخوانید:

آخرین تعداد کرسی‌های کسب شده در انتخابات پارلمانی عراقی؛ صدری ها در صدر

مقتدی صدر: نتایج انتخابات عراق را با روی باز می‌پذیریم

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی در 10 استان عراق

کلیدواژه