مهر 22, 1400 06:30 Asia/Tehran [Updated: مهر 22, 1400 06:32 Asia/Tehran]
  • هشدار صنعاء به متجاوزان برای هدر رفتن فرصت‌های صلح

رییس شورای عالی سیاسی یمن در سخنانی به مناسبت پنجاه و هشتمین سالروز انقلاب ۱۴ اکتبر این کشور، به متجاوزان نسبت به پیامدهای هدر رفتن فرصت‌های صلح هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مهدی مشاط روز چهارشنبه به شدت در مورد خطر ادامه تجاوز و محاصره یمن و پیامدهای نادیده گرفتن درخواست‌های صادقانه برای صلح و هدر دادن فرصت‌های صلح هشدار داد.

وی گفت: صنعاء همیشه علاقمند به صلح بوده و خواهد بود و یکی از مهمترین عوامل صلح و امنیت در منطقه و دنیا، ثبات امنیت حمل و نقل دریایی در دریای سرخ است.

رییس شورای عالی سیاسی یمن افزود: از دشمنان در ائتلاف می‌خواهیم که به وعده‌های دروغین آمریکا و بریتانیا اعتماد نکنند.

مشاط با تاکید بر اینکه دولت نجات ملی، نماینده قانونی و واقعی یمن است، بیان کرد: هر وجب از خاک کشور ما که اشغال باشد از لوث اشغالگران آزاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: ما امروز در خط مقدم مقابله با تروریسم القاعده و گروه تروریستی داعش برای دفاع از امنیت مردم ما و همه دنیا قرار داریم.

این مقام یمنی از متجاوزان خواست که برای پایان دادن به تجاوز، محاصره و اشغالگری و از بین بردن پیامدهای این جنگ ظالمانه ابتکاری صادقانه و عملی داشته باشند و به حاکمیت و استقلال یمن و امنیت و ثبات آن احترام بگذارند.

رییس شورای عالی سیاسی یمن اضافه کرد: ما آمادگی کامل خود برای صلح فراگیر و دائمی و ورود به تعهدات متقابل برای از بین بردن نگرانی‌ها و تقویت منافع مشروع دو طرف تاکید می‌کنیم.

عربستان با حمایت امارات، آمریکا و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به بهانه بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از هفده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.125

کلیدواژه