مهر 30, 1400 08:03 Asia/Tehran [Updated: آذر 16, 1400 18:15 Asia/Tehran]
  • ادامه اعتراض‌ها به نتایج انتخابات پارلمانی در عراق

ایران پرس: اعتراض‌ها به نتایج انتخابات پارلمانی عراق همچنان ادامه دارد و به استان‌های مختلف این کشور کشیده شده است.

انتخابات پارلمانی عراق روز 10 اکتبر برگزار شد و نتایج اعلام شده حاکی از پیروزی جریان صدر و ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی» در میان گروه‌های شیعی، ائتلاف التقدم به رهبری «محمد الحلبوسی» در میان گروه‌های اهل سنت و حزب دموکرات کردستان در میان گروه‌های کردی است. 

با این حال، این نتایج با اعتراض‌های گسترده‌ای مواجه شده است؛ این اعتراض‌ها به دو شکل ابراز می‌شود:

شکل نخست، شکایت گروه‌ها سیاسی به کمیسیون انتخابات عراق است. در همین راستا، کمیسیون انتخابات عراق در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: "تعداد شکایت‌ها علیه نتایج انتخابات پارلمانی عراق به 379 مورد رسید که 361 مورد آن علیه نتایج رأی گیری عمومی و 27 مورد علیه رأی گیری گروه‌های ویژه و 9 مورد درباره شمارش دستی آرا بود."

علاوه بر شکایت احزاب و گروه‌های سیاسی، مردم نیز با حضور در خیابان‌ها به نتایج انتخابات اعتراض دارند. استان‌های المثنی، ذی قار، بصره و بغداد و همچنین شهرهایی در مرکز و جنوب عراق شاهد اعتراض‌های مردمی است. معترضان با برپایی چادرهای تحصن، خواستار بازشماری آراء صندوق‌ها هستند. در بغداد معترضان در اطراف پل معلق و نزدیک منطقه سبز بغداد چادرهای تحصن خود را برپا و تاکید کردند که تا زمان تحقق خواسته‌هایشان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

نقطه هدف اعتراض‌ها، بیش از همه کمیساریای برگزاری انتخابات است. مردم و احزاب عراقی معتقد هستند که کمیساریای عالی انتخابات از یک سو مرتکب خطای بزرگی در شمارش آراء شده و در فرآیند شمارش مرتکب تقلب شده و از سوی دیگر با خودداری از بازشماری دستی آراء نیز مرتکب خطای بدتری می‌شود.

همچنین خبرهایی نیز درباره گم شدن دو میلیون رای یا تسلیم نکردن نزدیک به یک میلیون و 600 هزار کارت شرکت در انتخابات و یا اختلافات آرا نوارهای صادر شده از صندوق‌ها (پرینت رای) با نتایج اعلامی از کمیسیون و طرح شائبه دخالت خارجی در دستکاری آرا وجود دارد که کمیساریای عالی انتخابات هنوز پاسخی قانع کننده نداده و این خبرها را نیز رد کرده است. 

«محمد مهدی» عضو ائتلاف فتح عراق در این زمینه اظهار داشت: "دستگاه‌های الکترونیکی شمارش آرا که در اختیار کمیته انتخابات است دقیق نبوده و مرتکب اشتباهات زیادی شده است. این در حالی است که کمیساریای انتخابات همچنان راه حل رفع این مشکل را نادیده می گیرد و به همین دلیل مسئول بدتر شدن اوضاع کنونی خواهد بود."

«صباح العرداوی» یکی از اعضای جنبش تازه تاسیس «حقوق» نیز کمیساریای انتخابات را مسئول تغییر نتایج آرا دانسته و تاکید کرد: "شواهدی درباره تفاوت بارز نتیجه شمارش دستی آرا و شمارش الکترونیکی آن وجود دارد."

«احمد الأسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح نیز گفت: "داده‌هایی در اختیار داریم که بیانگر وجود اشکال در نتیجه انتخابات است."

برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تایید می‌کنند.

بر همین اساس، کمیته برگزاری تظاهرات امروز پنج شنبه عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات را ناکارآمد خواند و خواستار آن شد تا رئیس این کمیسیون و دیگر اعضای آن به دستگاه قضایی تحویل داده و محاکمه شوند. این کمیته خواستار آن شد تا سازوکار شمارش آراء در هر انتخاباتی در آینده، شمارش دستی باشد.

نویسنده: سيدرضی عمادی

117

کلیدواژه