آبان 06, 1400 15:50 Asia/Tehran [Updated: آذر 16, 1400 18:15 Asia/Tehran]
  • تأیید زمان برگزاری انتخابات لبنان توسط پارلمان این کشور

پارلمان لبنان تغییر موعد انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور از 8 می به 27 مارس را تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پارلمان لبنان امروز (پنجشنبه) جلسه ای را در کاخ «اونیسکو» به منظور تعیین موعد برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور، برگزارکرد.

براساس این گزارش، 77 نماینده از مجموع 128 نماینده پارلمان لبنان به  پیشنهاد تغییر موعد انتخابات پارلمانی این کشور از 8 می (18 اردیبهشت) به 27 مارس (7 فروردین) رأی مثبت دادند.

موافقان با برگزاری انتخابات زودهنگام درلبنان: فراکسیون «التنمیه و التحریر»، فراکسیون «المستقبل»، «اللقاء الدیمقراطی»، «الجمهوریه القویه و «القومی» و «شامل روکز» بودند.

مخالفان هم عبارتند از: «جهاد الصمد»، «التیار الوطنی الحر»، «طلال ارسلان» و «اسامه سعد».

نمایندگان فراکسیون «لبنان القوی» وابسته به حزب «التیار الوطنی الحر» به ریاست «جبران باسیل» که از ابتدا به جلوانداختن انتخابات مخالف بود، در اعتراض به تأیید این طرح، جلسه پارلمان را ترک کردند.

پارلمان لبنان درماه گذشته با طرح انتخابات زودهنگام موافقت اولیه کرده بود و جریان ریاست‌جمهوری این کشور از همان ابتدا با این موضوع مخالفت کرده و خواستار تصحیح آن شدند.

نظام لبنان، پارلمانی است و نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور از دل این پارلمان بیرون می آیند به همین دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی از اهمیت ویژه‌ای در این کشور برخوردار است که هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود اما انتخابات پیشین، برای نخستین بار بعد از 9 سال و در پی یک تأخیر 5 ساله در 8 می 2018 (16 اردیبهشت 1397) برگزار شد.

117

کلیدواژه