آذر 03, 1400 15:57 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1400 16:04 Asia/Tehran]
  • ارتش عراق: باقیمانده نیروهای آمریکا تا 15 روز دیگر از کشور خارج می‌شوند

تحسین الخفاجی، سخنگوی عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد، باقیمانده نیروهای آمریکایی تا پانزده روز دیگر خاک این کشور را ترک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، خبرگزاری رسمی عراق (واع) گزارش داد؛«تحسین الخفاجی» سخنگوی عملیات مشترک ارتش عراق، امروز چهارشنبه گفت: مسئله پایان حضورنیروهای آمریکایی درکشورمطابق با زمان‌بندی تعیین‌شده پیش می‌رود و آن‌ها جز حضور محدود در «عین الاسد» پایگاه اختصاصی دیگری ندارند.

 الخفاجی افزود: اغلب نیروهای رزمی آمریکا از عراق خارج شده‌اند و تنها مستشاران و افرادی که در زمینه اطلاعات و همچنین آموزش و مشاوردهی فعالیت دارند، باقی مانده‌اند.

سخنگوی عملیات مشترک ارتش عراق با بیان اینکه، باقیمانده  نظامیان آمریکایی تعدادشان کم است و همه آ‌ن‌ها تا پانزده روز دیگر از عراق  خارج خواهند شد، افزود: جدولی نیز برای تحویل تسلیحات و تجهیزات به نیروهای بیگانه در نظر گرفته شده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که کمیته‌ هماهنگی گروه‌های مقاومت عراق اخیرا با اشاره به نزدیک شدن سال جدید میلادی اعلام کرد: نشانه‌ای مبنی بر خروج نیروهای اشغالگر آمریکا از خاک عراق مشاهده نکرده است.

درهمین حال، «جسیکا مک‌نالتی» سخنگوی پنتاگون به تازگی  خبر داد: نیروهای آمریکایی بعد از اتمام عملیات‌های رزمی در روز۳۱ دسامبر، در عراق باقی خواهند ماند.

با وجود برگزاری چند دور مذاکره راهبردی میان بغداد و واشنگتن برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق به دلیل پایان نبرد با داعش و نیز تصویب طرح اخراج همه نظامیان خارجی در پارلمان این کشور، آمریکا هنوز با نقض این مصوبه در خاک عراق حضور دارد. 

مردم و بسیاری از گروه‌های عراقی  ادامه حضور نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور را اشغالگر می‌دانند و بر خروج فوری این نیروها از خاک  عراق تاکید دارند و بارها از دولت خواسته‌اند تصمیم پارلمان را اجرایی کند.

116

بیشتر بخوانید:

هشدار گروه‌های مقاومت عراق درباره عدم خروج نظامیان آمریکایی

کلیدواژه