آذر 04, 1400 15:22 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1400 15:27 Asia/Tehran]
  • کمیساریای عالی انتخابات عراق پایان بازشماری آرا را اعلام کرد

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد، بازشماری آرا در تمامی حوزه‌های انتخاباتی که به شمارش آرا در آن‌ها اعتراض شده بود، به پایان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، کمیساریای عالی انتخابات عراق امروز (پنجشنبه) با اعلام این خبر تصریح کرد: بنا بر تصمیم هیأت قضایی انتخابات، کمیساریا، تمامی عملیات‌های بازشماری دستی آرا را که آخرین مورد آن در حوزه انتخاباتی نینوی بوده است، با حضور نمایندگان نامزدها، معترضان، ناظران بین‌المللی و خبرنگاران دارای مجوز به پایان رسانده است.

در ادامه بیانیه کمیساریای عالی انتخابات عراق آمده است: نتیجه شمارش دستی فعلی به میزان 100 درصد با شمارش الکترونیکی مطابق بوده و گزارش‌ها به شورای کمیساریا ارائه شده و شورا نیز به نوبه خود دستور داده که نتیجه به هیأت قضایی انتخابات ارسال شود.

با اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی عراق، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات سخن گفتند.

تعدادی از شهرهای عراق نیز از پس از اعلام نتیجه اولیه شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به نتیجه انتخابات بودند به‌نحوی که معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء شدند چراکه معتقد بودند در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد؛ اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد.

پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد؛ مسئله‌ای که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های‌ سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تأیید کردند.

117

بیشتر بخوانید:

ابطال ۱۸ درصد آرای حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات پارلمانی عراق

کلیدواژه