دی 23, 1400 21:33 Asia/Tehran [Updated: بهمن 04, 1400 16:10 Asia/Tehran]
  • حمله پهپادی یمن به محل تجمع نیروهای داعش

سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله موشکی و پهپادی این کشور به مواضع عناصر داعش در منطقه شبوه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سرتیپ «یحیی سریع» اعلام کرد که ظهر امروز (پنجشنبه) مواضع عناصر داعش در استان شبوه (شرق یمن) هدف حملات پهپادی و موشکی قرار گرفت.

یحیی سریع تأکید کرد که این حملات در محل تجمع مزدوران و داعشی‌ها که آماده حمله به مواضع نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در شهرستان «عین» استان شبوه بودند، صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: این حملات پهپادی وموشکی به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مزدوران منجر شد. وی به شمار دقیق زخمی‌ها و هلاکت عناصر تروریستی اشاره‌ای نکرد. 

این عملیات نیروهای یمن در حالی صورت گرفته که جنگنده‌های ائتلاف سعودی-اماراتی طی 24 ساعت گذشته، 43 بار دو استان مأرب و شبوه را هدف قرار داده‌اند.

در روزهای اخیر حملات هوایی ائتلاف سعودی به مناطق مختلف یمن از جمله صنعا پایتخت این کشور افزایش یافته و تاکنون ده‌ها غیرنظامی در این حملات کشته شدند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

بسیاری از کارشناسان تشدید حملات ائتلاف سعودی به یمن را ناشی از شکست این ائتلاف در تحقق اهداف خود در یمن می‌دانند.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته و زخمی شدن صدها هزار یمنی و آوارگی 4 میلیون نفر منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین بیش از 85 درصد زیرساخت های یمن را تخریب و این کشور با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

117

کلیدواژه