دی 27, 1400 18:12 Asia/Tehran [Updated: دی 27, 1400 18:21 Asia/Tehran]
  • چرایی اهمیت حمله‌ یمنی‌ها علیه ابوظبی

ایران پرس- ارتش یمن امروز 17 ژانویه 2022 امارات را هدف حمله‌های موشکی و پهپادی خود قرار داد.

ارتش یمن امروز با ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک بالستیک به عمق خاک امارات حمله کرد که این حمله علاوه بر خسارت‌های مادی، ۳ کشته و 6 زخمی داشته است. همچنین در داخل یمن نیز یک هواپیمای باری نظامی متعلق به ارتش امارات در فرودگاه «عتق» استان «شبوه» در جنوب یمن هدف قرار گرفت. شبکه المیادین اعلام کرد هواپیمای اماراتی مورد اصابت قرار گرفته شده، تجهیزات نظامی و پشتیبانی را از این فرودگاه برای عناصر «العمالقه» که در حال جنگ با نیروهای یمنی هستند، منتقل می‌کرده است.

حمله‌های امروز علیه امارات از چند بعد قابل تحلیل است.

اجرایی کردن هشدارها

اول؛ این حمله‌ها پس از هشدار یمنی‌ها به امارات انجام گرفت. اگرچه دولت امارات فوریه 2020 اعلام کرد نظامیان خود را از یمن خارج می‌کند، اما این کشور به مداخله سیاسی خود در امور داخلی یمن و همچنین فعالیت‌های اطلاعاتی خود در این کشور ادامه داده و در ماه‌های اخیر نیز فعالیت‌های خود ضد یمن را افزایش داده است. بر همین اساس نیز مقامات دولت نجات ملی یمن به امارات درباره تبعات ادامه این سیاست هشدار داده بودند. «محمد البخیتی»، عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن چندی پیش به امارات هشدار داد که به اقدامات تنش‌زای خود ادامه ندهد چون اگر این تنش ادامه پیدا کند، یمن مجبور به حمله به عمق خاک این کشور خواهد شد. بنابراین، حمله‌های امروز اجرایی کردن هشدارهایی بود که پیش از این یمنی‌ها به امارات داده بودند. «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله و رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء نیز در واکنش به عملیات امروز علیه امارات، اعلام کرد کشور کوچکی در منطقه که در راه خدمت به آمریکا و اسرائیل جانفشانی می‌کند مدعی شده که از یمن فاصله گرفته، اما اخیرا خلاف آنچه مدعی شده، ثابت شده است.

رژیم صهیونیستی نمی‌تواند حامی امارات باشد

دوم؛ امارات در یک سال اخیر پای رژیم صهیونیستی را نیز به جنوب یمن باز کرد و اخیراً نیز رسماً تأمین مالی احداث یک پایگاه نظامی در یمن را آغاز کرده است. منابع یمنی اعلام کردند این پایگاه که قرار است در جزیره «عبدالکوری» واقع در مجمع الجزایر سقطری احداث شود، متعلق به رژیم صهیونیستی است و امارات با هماهنگی سرویس جاسوسی این رژیم، احداث این پایگاه را کلید زده است. به نظر می‌رسد تصور امارات این است که در سایه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، آسان‌تر می‌تواند به سیاست‌های مداخله‌گرایانه خود به خصوص در یمن ادامه دهد. چندی پیش نیز یمنی‌ها یک کشتی متعلق به امارات را که حامل سلاح بود در آب‌های یمن توقیف کردند. حمله‌های امروز به خاک امارات واکنش یمنی‌ها به همکاری ابوظبی با رژیم صهیونیستی در جنوب یمن محسوب می‌شود.

هدف گرفتن مناطق راهبردی و شناخت آسیب‌های امارات

سوم؛ در حمله‌های امروز یک منطقه صنعتی و فرودگاه ابوظبی مورد هدف موشک‌ها و پهپادهای یمنی قرار گرفته‌اند. در واقع، یمنی‌ها به این آگاهی رسیده‌اند که اقتصاد یمن به شدت در مقابل هر نوع ناامنی آسیب‌پذیر است. بر همین اساس نیز مناطق اقتصادی امارات را هدف قرار داده‌اند. شبکه روسیا الیوم در گزارشی با اشاره به اهمیت منطقه صنعتی «المصفح» در ابوظبی که هدف قرار گرفته، نوشت: «این منطقه در جنوب غرب ابوظبی است و از مهمترین مناطق اقتصادی در امارات به شمار می‌رود. بسیاری از شرکت‌های صنعتی و خودروسازی بعلاوه قدیمی‌ترین بندر امارات در این منطقه قرار دارد و این منطقه شامل املاک تجاری و مسکونی بسیاری است. در این منطقه همچنین نمایشگاه‌ها و مراکز تعمیر و نگهداری برندهای بین‌المللی خودرو از جمله «آئودی»، «بنتلی»، «پورشه» و «فولکس واگن» قرار دارند.» فرودگاه ابوظبی نیز اهمیت استراتژیکی برای امارات دارد. هدف قرار دادن این مناطق توسط یمنی‌ها به منزله هشدار عملی به امارات است. «محمد البخیتی»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در گفت‌وگو با الجزیره اعلام کرد اگر امارات از تداوم حملات به یمن دست برندارد حملات دردناک‌تری در انتظار آن خواهد بود.

نویسنده: سید رضی عمادی

کلیدواژه