مرداد 15, 1401 13:46 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1401 14:01 Asia/Tehran]
  •  انفجار تروریستی کابل،اهداف و پیامدها

تهران - ایران پرس:گروه تروریستی داعش مسئولیت انفجار روز جمعه کابل را بر عهده گرفت.  در  این انفجار ۸ نفر شهید و ۱۸ نفر مجروح شدند.

در حدود یکسالی که از بازگشت مجدد طالبان به قدرت در افغانستان می گذرد، گروه تروریستی داعش اقدام به حملات و انفجارهای مختلف تروریستی در افغانستان کرده که از جمله آنها می توان به انفجار های مرگبار قندوز و بلخ اشاره کرد.این در حالی است که طالبان همواره مدعی نابودی داعش و یا تضعیف جدی آن در افغانستان شده است.

انفجار جمعه کابل از دو جهت قابل توجه و تامل است .اول آنکه گروه تروریستی داعش در حال قدرت نمایی مجدد در برابر تدابیر امنیتی طالبان است تا آنرا ضعیف جلوه دهد دوم آنکه در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی که طالبان تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده است انفجار تروریستی کابل می تواند تامل برانگیز و به گونه ای جاده صاف کن اجرای سیاستهای طالبان در مورد ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) باشد. 

باید میان افکار و اعتقادات طالبان افغان و طالبان وارداتی که همان شبکه حقانی است، تفاوت قائل شد

علی واحدی کارشناس افغان در این باره می گوید:باید میان افکار و اعتقادات طالبان افغان و طالبان وارداتی که همان شبکه حقانی است، تفاوت قائل شد. آنچه اکنون در مورد مسائل اعتقادی و اجرایی در افغانستان شاهد هستیم متاثر از افکار شبکه حقانی است که با داعش همکاری دارد و به گفته حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز از پاکستان خط می گیرند.

طالبان حقانی در جهت ایجاد تفرقه مذهبی و اجتماعی در این کشور گام برمی دارد

طالبان به خوبی می داند برای ادامه حاکمیتش و به رسمیت شناخته شدن آن ، نیازمند تقویت وحدت ملی و تعامل سازنده با جامعه جهانی است در حالی که برنامه های طالبان از جمله تعطیلی مدارس دخترانه و حذف تعطیلی روزهای عاشورا و نوروز از تقویم افغانستان در تضاد کامل با این اهداف طالبان است. با توجه به سابقه تعامل طالبان افغان با آیین های مذهبی از جمله عاشورای حسینی از دیدگاه مردم افغانستان، طالبان حقانی در جهت ایجاد تفرقه مذهبی و اجتماعی در این کشور گام برمی دارد. این گروه با حمایتهای پاکستان نه تنها ابتکار عمل سیاست گذاری های اجتماعی و مذهبی در افغانستان را در دست گرفته بلکه در حال تبدیل کردن این کشور به لانه تروریستها است.

ابولفضل ظهره وند کارشناس مسائل افغانستان در این باره می گوید:طالبان از همان ابتدا با حمله به کابل و به دست گرفتن قدرت از طریق زور نشان داد با طالبانی که در دوحه دو سال با آمریکا مذاکره کرد تفاوت دارد و پاکستان با تحمیل شبکه حقانی به مردم افغانستان نه تنها طالبان افغان را به حاشیه راند بلکه درصدد نفاق دینی و اجتماعی در افغانستان است.

در هر حال با در نظر گرفتن رابطه احتمالی شبکه حقانی با داعش و سایر گروههای تروریستی که در نام و عنوان تفاوت دارند، می توان گفت: انفجار جمعه کابل با هدف ایجاد ناامنی و تهدیدات امنیتی صورت گرفت تا سیاست های طالبان در مورد محدودیتهای محرم که تا جمع آوری پرچمها و نشانه های آن نیز پیش رفته اند به اصطلاح توجیه پذیر باشد.این در حالی است که جامعه افغانستان برای برون رفت از بحران فعلی نیازمند وفاق ملی و مذهبی است اما گذشت زمان هر چه بیشتر مردم افغانستان و جامعه جهانی را با سیاستها و برنامه های طالبان آشنا می کند که در بلند مدت به نفع آن نیست.

119

نویسنده :مجید وقاری

 

کلیدواژه