اردیبهشت 31, 1402 07:50 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 31, 1402 08:15 Asia/Tehran]
  • بحرین روابط دیپلماتیک با لبنان را ازسر می‌گیرد

وزارت خارجه بحرین از احیای روابط دیپلماتیک با لبنان در سطح سفرا پس از گذشت بیش از یک سال و نیم قطع روابط دوجانبه خبر داد.

اکتبر ۲۰۲۱ در پی اظهارات انتقادآمیز «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان از عربستان به دلیل جنگ یمن، ریاض تصمیم به اخراج سفیر لبنان و فراخوانی سفیر خود از بیروت گرفت و به دنبال آن کویت، امارات، بحرین و یمن نیز تصمیم مشابهی اتخاذ کردند.

بحرین همان زمان با پیروی از عربستان در ارتباط با اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان که تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن را محکوم کرده بود، به سفیر لبنان ۴۸ ساعت مهلت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از وبگاه الخلیج آنلاین، وزارت خارجه بحرین روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بحرین تصمیم گرفته است نمایندگی دیپلماتیک خود در سطح سفرا با کشور برادر لبنان را در راستای تقویت روابط برادرانه دو کشور و دو ملت و بر اساس احترام متقابل، ازسر بگیرد.

در بیانیه وزارت خارجه بحرین آمده است: این تصمیم بر اساس اصول منشور اتحادیه عرب و احکام کنوانسیون روابط دپیلماتیک وین سال ۱۹۶۱، اتخاذ شده است.

این اقدام بحرین یک روز پس از انتشار بیانیه اتحادیه عرب در جده عربستان صورت می گیرد که از جمله بندهای آن همبستگی با لبنان و درخواست از تمام طرف‌های لبنانی برای گفت وگو جهت انتخاب رئیس جمهوری که مورد رضایت لبنانی‌ها باشد و نیز اتخاذ اصلاحات لازم برای برون رفت لبنان از بحران کنونی آن صورت می گیرد.

116

کلیدواژه