شهریور 27, 1402 14:52 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1402 15:07 Asia/Tehran]
  • سفر هیأتی از بغداد به اربیل برای اجرای توافق امنیتی عراق و ایران

مشاور امنیت ملی عراق به دستور نخست‌وزیر این کشور برای پیگیری توافق امنیتی ایران و عراق وارد اقلیم کردستان شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، یک هیأت عالی‌رتبه امنیتی به سرپرستی «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق پیش از ظهر امروز (دوشنبه) برای پیگیری اجرای توافق امنیتی میان ایران و عراق وارد اربیل شد.

در بیانیه دفتر قاسم الاعرجی آمده است: این سفر به فرمان «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق انجام شده و هیأت اعزامی قرار است آخرین تحولات مربوط به اجرای توافق امنیتی ایران و عراق را پیگیری کند.

در همین راستا یک مقام مسئول و ارشد عراقی در فرماندهی نیروهای مرزی در بغداد با اشاره به ادامه تخلیه پادگان‌ها و مقرهای گروهک‌‌های تروریستی تجزیه‌طلب در خط مرزی ایران و عراق و پایین آوردن پرچم‌های آن‌ها از محل تصریح کرد: نیروهای کمکی جدید امروز (دوشنبه) برای کنترل منطقه به نوار مرزی عراق و ایران اعزام می‌شوند.  

برچیدن مقرهای گروهک‌های تروریستی در نزدیکی مرز ایران، در چارچوب یک توافقنامه امنیتی امضا شده میان تهران و بغداد صورت می‌گیرد.

این توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق 28 اسفند 1401 توسط «علی شمخانی» دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق در بغداد امضا شد و ضرب‌الاجل تعیین‌شده در این توافق  28 شهریور ماه است. 

به نوشته العربی الجدید، بغداد از روز شنبه پیش (25 شهریور)، عملاً اجرای نهایی توافقنامه امنیتی با تهران در خصوص گروهک‌های تروریست و تجزیه‌طلب در داخل خاک خود و در نزدیکی مرز با ایران را آغاز کرده است.

117

کلیدواژه