شهریور 28, 1402 16:41 Asia/Tehran [Updated: شهریور 28, 1402 17:06 Asia/Tehran]
  • بیانیه شدیداللحن ریاست جمهوری عراق علیه ترکیه

ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای ضمن محکومیت حمله اخیر ترکیه به فرودگاه «عربت» در سلیمانیه، سفیر ترکیه را احضار کرد.

ترکیه عصر دوشنبه در حمله‌ای پهپادی فرودگاه عربت در سلیمانیه عراق را هدف قرار داد که به دنبال این حمله ۳ نیروی مبارزه با تروریسم عراق کشته و ۳ تن دیگر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ریاست جمهوری عراق بعدازظهر سه‌شنبه  اعلام کرد، به دنبال حمله پهپادی به فرودگاه «عربت» در سلیمانیه، مسئولان وزارتخانه‌های امنیتی عراق فراخوانده شده‌اند و سفیر ترکیه در بغداد احضار می‌شود.

ریاست جمهوری عراق تاکید کرد، هر روز حملات نظامی سیستماتیک به خاک عراق و به طور مشخص به منطقه کردستان بدون هیچ گونه توجیه نظامی یا امنیتی تشدید می‌شود. در این تجاوزات، غیرنظامیان بی‌گناه، مقرهای نظامی و امنیتی هدف گرفته شده‌اند.

در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است، حمله نظامی پی‌درپی به شهرها، غیرنظامیان و همچنین نظامیان، مسئله‌ای است که حقوق بین‌الملل آن را مردود می‌داند و با اصل حسن‌همجواری در تعارض است، بخصوص اگر این حملات با تسلیحاتی مانند پهپاد انجام شود که تنها در جنگ‌های علنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دفتر ریاست جمهوری عراق در ادامه افزود، عراق سنگین‌ترین بهای مبارزه با سازمان‌های تروریستی را پرداخت کرده، چراکه داعشِ تروریست که نه‌تنها به عنوان غنیمت به عراق اکتفا نمی‌کرد، بلکه تلاش خود را به کار می‌بست تا از خاک کشور برای آغاز حملات تروریستی به همسایگان استفاده کند.  / 114

کلیدواژه