آذر 18, 1395 12:07 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • تاکید بشار اسد بر شکست توطئه های غرب در سوریه و منطقه/ تحلیل

رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با روزنامه الوطن گفت: حلب آخرین امید تروریست‌ها در این کشور پس از شکست در دمشق و حمص است و آزادی کامل حلب روند جنگ در سوریه را تغییر خواهد داد.

بشار اسد با تاکید بر این که دولت بشار اسد تصمیم خود را برای آزادسازی تمامی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها در این کشور گرفته است، افزود: حلب هم جزو این مناطق است که باید کاملا آزاد شود.

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد: آزادسازی این شهر به معنای شکست طرح غربی ها و حامیان منطقه ای آنان است.

طی روزهای اخیر ارتش سوریه به موفقیت های چشمگیری در شرق حلب دست یافته است. 

ارتش سوریه از اواسط نوامبر گذشته عملیات خود علیه تروریست ها را در بخش شرقی حلب آغاز کرد.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان برای سرنگون کردن دولت قانونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه آغاز شده است.

تحولات میدانی سوریه از ضربات کوبنده ارتش و نیروهای مردمی سوریه به تروریست ها حکایت دارد.

موفقیت های فزاینده سوری ها در برخورد با تروریست ها که از حمایت گسترده غرب و برخی از کشورهای عربی و ترکیه برخوردارند، در مناطق مختلف سوریه به ویژه حلب، محاسبات تروریست ها و حامیانش را در سوریه را بر هم زده است.

تحولات سوریه از تغییر بیش از پیش موازنه قدرت در عرصه عملیاتی و میدانی به نفع نظام مردمی حاکم بر سوریه و موفقیت های فزاینده ارتش و نیروهای مردمی سوریه در برابر تروریست ها  حکایت دارد.

شکست های سنگین تروریست ها در حلب موجب شده است تا شمارش معکوس آزاد سازی کامل این منطقه آغاز شود و این موجب نگرانی شدید و سرخوردگی  در اردوگاه تروریست ها و حامیانشان شده است. 

پیشروی های سریع اتش سوریه در حلب که نقطه عطفی دیگری در عرصه  مقاومت مردم سوریه در برابر تروریست ها محسوب می شود، تنها به عرصه میدانی محدود نمانده و آثار آن در عرصه سیاسی و بین المللی نیز نمود داشته است.

از جمله این دستاوردها تحکیم موقعیت دولت قانونی سوریه است که همچنان از مقبولیت بالایی در این کشور برخوردار است.

به ویژه آنکه آینده سیاسی سوریه باید توسط مردم این کشور رقم بخورد.

توطئه علیه سوریه را باید در چارچوب مداخلات فرامنطقه ای در منطقه خاورمیانه از سوی غرب با محوریت تجزیه کشورهای منطقه  ارزیابی کرد.  

در این چارچوب حلب به عنوان یکی از شهرهای مهم  و کلیدی سوریه  جایگاه ویژه ای در محاسبات توطئه گران علیه این کشور داشته است که طرح تجزیه سوریه را از طریق اشغال کامل حلب و تبدیل آن به پایتختی بخش به اصطلاح جدا شده سوریه(تحت کنترل تروریست ها) دنبال می کنند.

به هرحال ایستادگی مثال زدنی ارتش و مردم سوریه که از حمایت های نیروهای مقاومت مردمی منطقه نیز برخوردارند، بار دیگر قدرت های سلطه جو در منطقه را با ناکامی مواجه کرده است.

این ناکامی ها درحالی است که این قدرتهای توطئه گر در تحرکات  قبلی خود  جهت پیشبرد طرح خاورمیانه جدید آمریکا در جریان جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان در سال 2006  نیز ناکام ماندند.

تحولات منطقه بیانگر آن است که این مقاومت و پایداری ملت های منطقه است که طرح خاورمیانه جدید بدون حضور قدرت های سلطه جو در منطقه را رقم می زند و این موضوعی است که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز به آن اشاره کرده است.  

کلیدواژه