اسفند 06, 1395 11:04 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • اعتراف وزیر جنگ سابق اسرائیل به حمایت از تروریسم در سوریه/تحلیل

پارس تودی- «موشه یعلون»، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی به وجود هماهنگی و همکاری میان این رژیم و گروه‌های تروریستی در سوریه اذعان کرد.

«موشه یعلون» اذعان کرد، میان این رژیم و گروه‌های تروریستی در سوریه و به ویژه عناصر حاضر در مناطق نزدیک به جولان اشغالی ارتباطاتی وجود دارد.

اهمیت این اذعان به این دلیل نیست که اکنون اثبات شده باشد رژیم صهیونیستی از تروریسم حمایت می کند زیرا حتی پیش از این نیز در حمایت این رژیم از تروریسم تردیدی وجود نداشت.

اهمیت اعتراف «موشه یعلون» به حمایت از تروریسم به این است که برای نخستین بار شخصی که سمت های مهمی در کابینه صهیونیستی داشته و حتی ماه می 2016 وزیر جنگ این کابینه و یک مقام رسمی بود آشکارا اعتراف کرد که این رژیم از گروههای تروریستی حمایت می کند.

در واقع؛ این اظهار نظر وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی مصداق سند رسمی حمایت این رژیم از تروریسم است.

رژیم صهیونیستی مصداق بارز تروریسم دولتی

ترور شاخصه اصلی الگوهای رفتاری سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی است و در راهبردهای امنیتی آن جایگاه مهمی دارد؛ به گونه ای که از رژیم صهیونیستی به عنوان اصلی ترین مصداق «تروریسم دولتی» یاد می شود.

این راهبرد تاکنون بارها علیه حزب الله لبنان، حماس و جمهوری اسلامی ایران، به کار گرفته شد که ترور فرماندهان برجسته حزب الله و حماس و دانشمندان هسته ای جمهوری اسلامی ایران از جمله آن است.

اسرائیل طی سال های اخر تلاش کرد نشان دهد که دخالتی در بحران سوریه ندارد.

این در حالی است که بارها مقامات سوریه و متحدان منطقه ای آن تاکید کردند که رژیم صهیونیستی حمایت اطلاعاتی و نظامی از گروههای تروریستی انجام می دهد.

در حمایت اسرائیل از گروههای تروریستی در سوریه می توان دلایل متعددی مطرح کرد.

اسرائیل به دنبال براندازی نظام سوریه

نخستین دلیل این است که اسرائیل همسو با محور عربی/غربی/ترکی درصدد براندازی نظام سوریه و جایگزینی آن با یک نظام وابسته به غرب است که نه تنها سیاست خارجی مستقلی نداشته باشد بلکه بقای آن نیز به حمایت قدرتهای غربی وابسته باشد.

اساسا یکی از دلایل اصلی تلاش غرب برای براندازی نظام کنونی سوریه نیز تضعیف محور مقاومت در خاورمیانه و تأمین امنیت اسرائیل است.

دلیل دیگر حمایت اسرائیل از گروههای تروریستی در سوریه این است که این رژیم تلاش می کند با حمایت از گروههای تروریستی، از این گروهها برای تامین امنیت مرزی سرزمین های اشغالی از جمله بلندی های جولان بهره گیرد.

بر همین اساس، رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از «موشه یعلون» خطاب به گروه‌های تروریستی اعلام کردند: ما به نیازهای شما اهمیت می‌دهیم و شما در عوض به کسی اجازه نزدیکی به مرزهای ما را نخواهید داد.

یعلون افزود: آنها به این مساله ملزم هستند و هیچ اقدامی علیه ما در منطقه تحت کنترل شان انجام نخواهند داد.115/112

بیشتر بخوانید:

حمله هوایی ارتش رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه

هشدار سوریه به رژیم صهیونیستی / تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت