مرداد 03, 1399 01:16 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • نماینده ایران خطاب به گوترش: امریکا مسئول هر حادثه احتمالی در مسیر هواپیمای ماهان است

در تماس مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آنتونیو گوترش دبیرکل آن سازمان تاکید شد که چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود، اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه امشب (پنجشنبه) برای هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود اظهار داشت: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در عین حال در تماس مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتا تاکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر  برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت.

این پیام همچنین به سفیر سویس در تهران نیز داده شده است.

منابع خبری پنجشنبه شب از ایجاد مزاحمت 2 فروند جنگنده متخاصم برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه خبر دادند.

منابع خبری اعلام کردند، 2 فروند جنگنده متاخصم با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی "ماهان" ایران در آسمان سوریه، برای این هواپیما ایجاد مزاحمت کرده‌اند.

پس از این اقدام خطرناک این جنگنده ها، خلبان هواپیمایی مسافربری ایران برای جلوگیری از برخورد با این 2 جنگنده، ارتفاع پرواز را بسرعت کاهش داد که این امر موجب شد تعدادی از مسافران این پرواز آسیب ببینند.

این جنگنده‌های متخاصم تا صدمتری هواپیمای مسافربری نزدیک شده بودند.

هویت دو جنگنده‌ها هنوز بطور کامل مشخص نشده است؛ برخی منابع از آمریکایی و برخی منابع اسرائیلی بودن این جنگنده ها خبر می‌دهند. 

بر اساس اعلام خلبان هواپیمای ایرانی، دوجنگنده ای که این هواپیما را در آسمان سوریه تهدید کرده اند آمریکایی بوده اند.

درعین حال، طبق گفته خبرنگار صداوسیما که در این پرواز حضور داشته، جنگنده ها هویتی اسرائیلی داشته اند.

منابع خبری اعلام کردند، جنگنده‌ های متخاصم با پنهان شدن عمدی در پشت هواپیمای مسافربری ایران، قصد داشته‌اند پدافند هوایی سوریه را مجبور به شلیک به این هواپیما کنند.

بر اساس این گزارش، هواپیمای مسافربری ایران در فرودگاه بیروت به صورت ایمن فرود آمده است.

بیشتر بخوانید:

مزاحمت 2 جنگنده‌ متخاصم برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه

کلیدواژه

کامنت