شهریور 31, 1400 10:16 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1400 10:36 Asia/Tehran]
  • همه ادعاهای بایدن در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

ایران پرس: رئیس جمهوری آمریکا در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از تغییر در رویکرد سیاست خارجی این کشور سخن گفت. 

 جو بایدن روز سه شنبه در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان رئیس جمهوری آمریکا گفت: "من امروز برای اولین بار در 20 سال گذشته به نمایندگی از این کشور اینجا ایستاده ‌ام که دیگر در جنگ نیست." 

بایدن همچنین وعده داد که همکاری با متحدان آمریکا را شدت بخشد. 

این اظهارات با تشویق برخی از هیات های شرکت کننده در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل مواجه شد. با این حال، بخش عمده این سخنان با واقعیت های موجود نظام بین الملل مطابق ندارد. 

به عنوان مثال، گرچه اکنون جنگ 20 ساله آمریکا در افغانستان به پایان رسیده است، اما این بدان معنی نیست که آمریکا جنگ را کنار گذاشته است. در حال حاضر هزاران نظامی آمریکایی در گوشه و کنار جهان مستقر هستند و برخی از آنان در عملیات جنگی نیز حضور دارند. در عراق، در سوریه و در یمن، سربازان آمریکایی یا به شکل مستقیم یا به شکل غیر مستقیم و از طریق کمک های لجستیکی و اطلاعاتی، در حال جنگ هستند و انسان هایی را به کام مرگ می کشانند. 

ضمن این که جنگ افزارهای آمریکا در قرن بیست و یکم با جنگ افزارهای این کشور در قرن بیستم تفاوت آشکاری دارد. در قرن بیستم، آمریکا از طریق اعزام گسترده لشگریان خود به گوشه و کنار جهان، اعمال قدرت می کرد و با هواپیماها و موشک های خود، جنگ ها را اداره می کرد. این رویکرد، هزینه مالی وانسانی گسترده ای برای آمریکا در پی داشته است. 

به همین دلیل، استراتژیست های آمریکایی به تدریج، تحول در ابزارهای جنگی را در دستور کار قرار دادند تا به اندازه تسلیحات قرن بیستم، خونریزی به راه نیاندازد اما به قدر کافی، موثر واقع شود.

از این رو، تحریم جای سربازان را در پیشبرد سیاست خارجی سلطه گرایانه آمریکایی گرفت. 

اکنون دیگر از اعزام ده ها هزار سرباز آمریکایی یا استفاده مکرر از بمب افکن ها و موشک های ویرانگر آمریکا در جنگ خبری نیست. با این حال، تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا تقریبا همان کاری را در قرن جاری با دیگر کشورها می کنند که تسلیحات نظامی آمریکایی در قرن گذشته انجام می دادند؛ با این تفاوت که انسان های کمتری را به شکل آشکار و عریان به کام مرگ می کشانند. به عبارت دیگر، جنگ های آمریکا در قرن بیست و یکم اصطلاحا تمیزتر و البته موثرتر هستند. 

به همین دلیل روز به روز بر تعداد و گستردگی تحریم های آمریکا علیه ملت و دولت ها در جهان اضافه می شود. این تحریم ها، انسان ها را به شکل پنهانی به کام مرگ می کشانند و برخی ملت ها را با هزینه کمتری به تسلیم وا می دارد. 

اعتیاد به استفاده از ابزار جنگی تحریم از سوی آمریکا به قدری شدت گرفته که حتی علیه متحدان این کشور نیز به کار می رود. در حال حاضر تعداد زیادی از اتباع و شرکت های متعلق به کشورهای متحد آمریکا در فهرست تحریمی این کشور قرار دارند. همین دولت های نیز به کرات از سوی آمریکایی ها در معرض جنگ های تجاری قرار گرفته اند تا جایی که بر خلاف ادعای بایدن در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکا بدون مشورت با فرانسه، یک قرارداد پرسود نظامی این کشور با استرالیا را از چنگ پاریس بیرون کشید.

"بن نورتون" Ben Norton، خبرنگار آمریکایی می گوید: بایدن به دروغ مدعی شد که آمریکا برای اولین بار طی 20 سال گذشته درجنگ نیست. دولت بایدن، سوریه، عراق، سومالی را بمباران کرده و از بمباران سعودی ها علیه یمن حمایت کرده است. آمریکا بصورت نظامی سوریه و عراق را اشغال کرده و جنگ اقتصادی را همه جا براه انداخته است.

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

115

بیشتر بخوانید:

بایدن: اگر ایران به برجام برگردد، آمریکا نیز به تعهداتش باز می‌گردد

کلیدواژه