آبان 11, 1400 00:34 Asia/Tehran [Updated: آبان 11, 1400 02:00 Asia/Tehran]
  • گوترش: بی‌عدالتی در دسترسی به واکسن کرونا، شرم جهانی است

دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه رسیدن شمار قربانیان کرونا در جهان به بیش از پنج میلیون نفر، تنها یک عدد نیست، اظهار داشت بی عدالتی در دسترسی به واکسن کرونا، «شرم جهانی» است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش افزود در حالی که کشورهای ثروتمند مشغول تزریق دز سوم واکسن کرونا به مردم خود هستند، تنها ۵ درصد از مردم در آفریقا کاملا واکسینه شده اند و این یک شرم جهانی است.

وی درباره رسیدن شمار قربانیان کرونا به بیش از پنج میلیون نفر گفت: این تنها یک عدد روی کاغذ نیست و نشان دهنده کوتاه شدن زندگی افراد به وسیله این ویروس بی رحم است که هیچ مرزی آن را محدود نمی کند.

گوترش همچنین اعلام کرد پنج میلیون قربانی کرونا باید یک اخطار آشکار به ما باشد تا احتیاط را فراموش نکنیم. ما همچنان شاهد افزایش قربانیان و بیمارستان های شلوغ و کادر درمان خسته هستیم.

دبیر کل سازمان ملل بار دیگر از رهبران جهان خواست تا از استراتژی واکسیناسیون جهان حمایت کنند.

وی گفت ما باید تا پایان سال جاری به ۴۰ درصد از جمعیت همه کشورها و تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۷۰ درصد از جمعیت کشورها واکسن تزریق کنیم.

بر اساس گزارش های معتبر جهانی، کمتر از دو سال پس از آغاز بحران همه‌گیری کرونا، شمار مرگ ‌و میر جهانی ناشی از این بیماری از مرز پنج میلیون نفر گذشت.

طبق آمارهای ارائه شده توسط وب سایت ورلد میترز، آمریکا، هند، برزیل، انگلیس، روسیه و ترکیه به ترتیب دارای بیشترین موارد ابتلا به بیماری کرونا در جهان هستند. // 114

کلیدواژه