آذر 13, 1400 10:17 Asia/Tehran [Updated: آذر 13, 1400 10:28 Asia/Tehran]

سازمان جهانی بهداشت با اعلام شناسایی سویه اومیکرون ویروس کرونا در ۳۸ کشور اعلام کرد که تاکنون هیچ موردی از مرگ مربوط به این سویه گزارش نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ماریا ون کرخوف» از مسئولان گروه کووید 19 در سازمان جهانی بهداشت، طی یک کنفرانس خبری گفت: این نهاد شاهد نرخ رشد فزاینده و افزایش شناسایی مورد ابتلا به سویه اومیکرون بوده است.

وی افزود، میزان سرایت این سویه افزایش یافته است، آنچه ما باید بدانیم این است که آیا در مقایسه با سویه دلتا سرایت پذیری بیشتری دارد یا خیر.

کرخوف همچنین تصریح کرد، سویه دلتای ویروس کرونا همچنان سویه غالب در سراسر جهان است. 

بنا بر اظهارات این مقام سازمان جهانی بهداشت، گزارش‌های اولیه از آفریقای جنوبی نشان می‌دهند که بسیاری از بیماران علائم خفیف را تجربه می‌کنند. 

در همین حال «سومیا سوامیناتان» دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت: مردم نباید از سویه جدید اومیکرون وحشت کنند و هنوز برای اظهار نظر در مورد نیاز به تغییر در واکسن‌ها زود است.

«مایک رایان» مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرده است، هنوز هیچ مدرکی برای تغییر واکسن‌ها و تطبیق آن‌ها با سویه اومیکرون وجود ندارد و در حال حاضر واکسن‌های بسیار مؤثری وجود دارند. 

سویه اومیکرون درحال حاضر در آسیا، آفریقا، آمریکا، خاورمیانه و اروپا شناسایی شده است. این سویه برای اولین بار در آفریقای جنوبی گزارش شد.

با شیوع سریع اومیکرون در نقاط مختلف جهان، اقدامات محدود کننده در برابر این نوع جدید کرونا توسط دولتمردان کشورها آغاز شد و ترس از موج مرگبار دیگری از عفونت‌ها را عمیق‌تر کرد.

سویه جدید کرونا در حالی در جنوب آفریقا شیوع پیدا کرده است که تنها هفت درصد از جمعیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی قاره آفریقا واکسینه شده‌اند.

 قاره آفریقا برای ایمن‌سازی ۶۰ درصد ساکنانش و دستیابی به سطحی از مصونیت در برابر ویروس کرونا حدود ۱.۵ میلیارد دز واکسن نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:

شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در آمریکا

از دانستی‌ها در خصوص اومیکرون تا کارستان دولت در مواجه با کرونا

از «اومیکرون» چقدر می‌دانیم؟ آیا واکسیناسیون موثر است؟

 

کلیدواژه