آبان 10, 1399 18:30 Asia/Tehran [Updated: آبان 10, 1399 18:48 Asia/Tehran]
  • بیانیه گروه مینسک برای حل مناقشه قره باغ

کشورهای عضو گروه مینسک در بیانیه ای مشترک، بار دیگر طرفین مناقشه قره باغ را به اجرای تعهدات برای برقراری آتش‌بس حاصله از مذاکرات قبلی در مسکو، پاریس و واشنگتن، دعوت کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، براساس این بیانیه که پس از مذاکرات روسای «گروه میانجی مینسک» و  با حضور وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان روزشنبه در شهر ژنو صادر شد، طرفین مناقشه بدون به خطر انداختن اجرای آتش‌بس و یا دیگر تعهدات، درباره برداشتن برخی گام ها به منظور توقف درگیریها در قره باغ توافق کردند.

خودداری طرفین مناقشه از حمله عمدی به افراد و مناطق غیر نظامی، مشارکت فعال در مبادله اجساد جان باختگان در میدان نبرد و فراهم کردن شرایط لازم در این زمینه برای فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و نماینده رسمی سازمان امنیت و همکاری اروپا، ارایه لیست اسیران جنگی برای مبادله آنها از مفاد این  توافقات است.

در این  بیانیه آمده است: روسای گروه مینسک برای رسیدن به راه حل مسالمت ‌آمیز مناقشه قره باغ، فعالیت میانجی‌گری خود را فعال ادامه خواهند داد.

دور جدید مذاکرات حل مناقشه قره باغ با حضور "جیهون بایرام اف" و "زهراب مناتساکانیان" وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان، "ایگور پاپوف"، "استفان ویسکونتی" و "آندره شافر" نمایندگان روسیه، فرانسه و آمریکا در گروه میانجی مینسک، "فیلیپو  گراندی" کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و "پتر مائورر" رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی برگزار شد.

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که برسر قره باغ  در سال 1988 آغاز و در سال 1991 به درگیری نظامی تبدیل شد، بار دیگر از  27 سپتامبر با گشودن آتش به مواضع یکدیگر آغاز شده است که تاکنون شماری از نیروهای طرفین کشته و زخمی شده و یا به اسارت در آمده اند./115

بیشتر بخوانید:

قره‌باغ؛ محور رایزنی عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه

ادامه رایزنی‌های عراقچی درباره حل مناقشه قره باغ در ارمنستان

کلیدواژه

کامنت