اسفند 22, 1399 16:47 Asia/Tehran [Updated: اسفند 22, 1399 18:20 Asia/Tehran]
  • بیانیه 4 کشور اروپایی و آمریکا در محکومیت عملیات آزادسازی مارب

در پی پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت مارب، چهار کشور اروپایی و آمریکا در بیانیه‌ای عملیات آزادسازی شهر مأرب را محکوم کرده و خواستار توقف آن شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت خارجه انگلیس روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد چهار کشور اروپایی انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا به همراه آمریکا حمله ادامه‌دار حوثی‌ها به شهر مأرب و حملات علیه عربستان سعودی را که موجب تنش‌آفرینی گسترده می‌شود، محکوم می‌کنند.

در این بیانیه بدون اشاره به اقدامات ائتلاف سعودی علیه یمن، بر تعهد کشورهای غربی به امنیت خاک عربستان سعودی و مرز این کشور با یمن تأکید شده و به جای درخواست از ریاض برای توقف حملات و محاصره، از دولت صنعاء خواسته شده تا فرصت صلح را مغتنم شمرده و دست از حملات خود بکشد.

این کشورها مدعی شدند که به دنبال حل و فصل سریع بحران یمن هستند و تلاش‌های دیپلماتیک آن‌ها امید زیادی را برای پایان جنگ به وجود آورده است.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ادامه عملیات آزادسازی مارب در در هفته‌های گذشته مناطق وسیعی را آزاد کرده‌ و به 5 کیلومتری شهر مأرب رسیده‌‌اند.

سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر انصارالله یمن در سخنرانی روز چهارشنبه خود گفت: «زمانی که پیروزی میدانی کسب می‌کنیم، آمریکایی‌ها ابراز نگرانی می‌کنند و خواستار متوقف کردن پیشروی‌ها می‌شوند. فرستاده آمریکا نیز ابراز نگرانی می‌کند. او تنها در این موارد نگران می‌شود».

وی خاطرنشان کرد سازمان ملل، آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها، کشورهای حاشیه خلیج فارس تنها زمانی که مردم ما با بمب‌های آمریکایی‌، پرنده‌های نظامی انگلیسی و تسلیحات اروپایی کشته می‌شوند ابراز نگرانی نمی‌کنند.// 114

کلیدواژه