مهر 13, 1400 07:16 Asia/Tehran [Updated: مهر 13, 1400 07:34 Asia/Tehran]
  • عبور قیمت نفت از 81 دلار در هر بشکه

پس از اعلام اوپک مبنی بر ادامه سیاست کنونی تولید نفت و افزایش ندادن میزان تولید، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی به بیش از ۸۱ دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نفت خام برنت پس از انتشار این خبر که اوپک پلاس تولید خود را به میزان بیشتری از آنچه توافق کرده است، افزایش نمی‌دهد به بالای ۸۱ دلار در هر بشکه صعود کرد. 

اعضای اوپک پلاس که از تولیدکنندگان اوپک و متحدانشان نظیر روسیه تشکیل شده است، در جولای توافق کردند تولیدشان را هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا به محدودیت عرضه ۵.۸ میلیون بشکه در روز به تدریج خاتمه دهند.

با توافق برای ادامه این وضعیت و افزایش ندادن بیشتر تولید نفت، روز دوشنبه گذشته قیمت نفت خام برنت با ۱.۹۸ دلار یا ۲.۵ درصد افزایش۸۱.۲۶ دلار در هر بشکه معامله شد.

این بالاترین قیمت نفت برنت از سال ۲۰۱۸ تاکنون است. 

بهای معاملات نفت برنت امسال ۵۰ درصد رشد کرده است.

تصمیم اوپک پلاس برای ادامه این شرایط و افزایش قیمت نفت بر فشارهای تورمی کشورهای مصرف کننده که نگران تاثیر منفی قیمت بالای نفت بر بازسازی اقتصادی پس از همه گیری کرونا هستند، افزود. 

افزایش قیمت نفت با افزایش قیمت گاز طبیعی همراه شده است که یک رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده و باعث شده برای تولید برق و تامین سایر نیازهای صنعتی به سوخت نفت مراجعه بیشتری شود. // 114

کلیدواژه