پارلمان پاکستان شامگاه چهارشنبه به توصیه شهباز شریف نخست‌وزیر این کشور منحل شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این توصیه سه روز قبل از اتمام دوره پنج ساله پارلمان در ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) ارائه شد و با تشکیل یک دولت موقت به ریاست مشترک شریف و رهبر اپوزیسیون دولت پاکستان در پارلمان (منحل شده) پیگیری خواهد شد و وظیفه اصلی این دولت موقت، برگزاری انتخابات جدید در طول ۹۰ روز آینده خواهد بود.

برگزاری این انتخابات سراسری ممکن است چندین ماه به تعویق بیفتد زیرا کمیسیون انتخابات تصمیم دارد بر اساس یک سرشماری جدید، صدها حوزه انتخابیه را دوباره سازماندهی کند.

تحلیلگران گفته‌اند هر گونه تاخیر در انتخابات می‌تواند خشم عمومی را برانگیزد و بر عدم اطمینان در کشور مجهز به سلاح هسته‌ای بیفزاید.

تحولات سیاسی پاکستان در حالی وارد مرحله پایان کار دولت و پارلمان ملی می شود که اخیرا دادگاه مبارزه با اختلاس مالی عمران‌خان نخست وزیر برکنار شده و رهبر حزب تحریک انصاف را در پرونده اختلاس مالی مجرم شناخته و وی را به ۳ سال حبس و ۵ سال سلب صلاحیت محکوم کرد.

عمران‌خان هفته گذشته روانه زندان شد و روز گذشته نیز کمیسیون انتخابات پاکستان بخشنامه رسمی سلب صلاحیت عمران‌خان برای ۵ سال آینده را صادر کرد که طی آن عمران‌خان حق شرکت در انتخابات و یا گرفتن مناصب دولتی و سیاسی را نخواهد داشت.125