روسای جمهوری ترکیه و مصر پس از 10 سال قطع روابط بین دو کشور در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو پایتخت هند، با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.

روابط ترکیه و مصر پس از کودتای سال 2013 نظامیان مصری علیه دولت اخوانی محمد مرسی قطع شد. دولت ترکیه در ادامه سیاست عادی سازی گام به گام روابط خود با کشورهای عربی اخیراً «صالح مولتو شن» را به عنوان سفیر جدید در مصر تعیین کرد و دولت مصر نیز در اقدامی متقابل «عمر الحمامی» را به عنوان سفیر جدید مصر در آنکارا تعیین کرد.

 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امروز یکشنبه در حاشیه اجلاس سران گروه بیست در دهلی‌نو با عبد الفتاح السیسی، همتای مصری خود دیدار کرد.

این اولین دیدار رسمی اردوغان و السیسی در حدود یک دهه اخیر محسوب می‌شود.

اردوغان و السیسی در این دیدار درباره روابط دوجانبه ترکیه و مصر، تقویت معاملات تجاری و همکاری در زمینه انرژی و درباره برخی مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر تبادل‌نظر کردند.

رئیس جمهور ترکیه در این دیدار تاکید کرد که روابط ترکیه و مصر پس از تبادل سفرا، وارد مرحله جدیدی شده است و باور دارد که این روابط دوجانبه به زودی به سطح موردنظر خواهد رسید.

همچنین اردوغان از حمایت دولت مصر از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای تقدیر و تاکید کرد آنها به احیای همکاری‌ها میان آنکارا و قاهره در زمینه‌های گاز طبیعی مایع، انرژی هسته‌ای، فرهنگ و آموزش اهمیت می‌دهند. / 114