مشهد- ایران پرس: آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) با سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی و با حضور گسترده خادمان، زائران و عزاداران بارگاه منور ثامن الحجج(ع) در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم منور امام هشتم(ع) برگزار شد.

فردا (دوشنبه) 30 صفر سال 1444 هجری قمری برابر با 5 شهریور 1401، سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) است.

حضرت امام رضا (ع) در سال 148 هجری قمری در شهر مدینه دیده به جهان گشودند و در آخرین روز  ماه صفر سال 203 هجری قمری به شهادت رسیدند.

مردم ایران اسلامی هرسال در شب و روز سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) با حضور در حسینه‌ها، مساجد، حرم مطهر ایشان در مشهد و حرم مطهر حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، عزاداری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، تولیت آستان قدس رضوی شامگاه دوشنبه در این آیین گفت: "امام رضا(ع) القاب مختلفی دارد که از جمله آنها لقب «الصدیق الشهید» است."

حجت الاسلام «احمد مروی» افزود: "باید ببینیم در این لقب چه حقیقتی نهفته است که ما را سفارش کردند سلام و صلوات خود را با این لقب انجام دهیم."

مرثیه‌خوانی، شعرخوانی و شمع گردانی از دیگر برنامه‌های آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) بود.

فردا ظهر (سه شنبه) نیز به مناسبت روز شهادت امام رضا(ع) سخنرانی نماینده ولی فقیه در رواق امام خمینی(ره) و آیین شام غریبان شهادت امام رضا(ع) بعد از نماز مغرب و عشا در صحن انقلاب حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد.

117

بیشتر بخوانید:

ورود بیش از 4 میلیون زائر به مشهدالرضا(ع)

ورود 5 هزار زائر پاکستانی برای شرکت در مراسم عزاداری امام رضا(ع) به ایران