تهران- ایران پرس: مدیرعامل شرکت ملی نفت تاکید کرد: توسعه فاز 11 پارس جنوبی یکی از راهبردی‌ترین و مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران است.

قرار است امروز (دوشنبه) با حضور «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری در عسلویه، فاز 11 پارس جنوبی، طرح متانول و پتروشیمی هنگام به بهره برداری برسد.

تولید گاز از فاز 11 میدان مشترک پارس جنوبی، به همت متخصصان داخلی آغاز می‌شود.

پس از خروج شرکت‌های توتال فرانسه و شرکت ملی نفت چین از کنسرسیوم توسعه فاز 11 پارس جنوبی، شرکت پتروپارس به عنوان تنها عضو باقیمانده در این کنسرسیوم، توسعه این طرح را با تکیه به توان متخصصین داخلی آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محسن خجسته‌مهر» مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در برنامه توسعه فاز 11 پارس جنوبی، 24 حلقه چاه حفاری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت افزود: با تکمیل توسعه این فاز، روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز و یک میلیون تن اتان تولید خواهد شد، همچنین یک میلیون تن در سال ال‌پی‌جی از فاز 11 تولید می‌شود و با توسعه کامل این فاز، سالانه پنج میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.

خجسته‌مهر توسعه فاز 11 را دارای ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد دانست و گفت: این فاز در نقطه صفر مرزی قرار دارد و بر این اساس از چهار لایه بهره‌ده تولید گاز از این فاز را شروع می‌کنیم.

117