رئیس جمهوری اسلامی ایران در پانزدهمین اجلاس سران بریکس اعلام کرد که ایران از اقدامات بریکس برای دلارزدایی حمایت می‌کند.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران امروز پنجشنبه برای مشارکت در اجلاس سران گروه بریکس وارد آفریقای جنوبی شد.

گروه بریکس با همکاری پنج قدرت اقتصادیِ در حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی با هدف مقابله با  یکجانبه‌گرایی آمریکا  تشکیل شد.

در بیانیه امروز سران گروه بریکس آمده است که درخواست ایران، عربستان، امارات عربی متحده، مصر، آرژانتین و اتیوپی برای عضویت در این گروه پذیرفته شده و قرار است عضویت کامل این کشورها از ژانویه ۲۰۲۴ آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رئیس جمهوری ایران امروز در سخنرانی خود در پانزدهمین اجلاس سران بریکس گفت: ایران به صورت قاطع از تلاش‌های موفق بریکس در راستای دلار زدایی از روابط اقتصادی میان اعضاء و استفاده از ارزهای ملی و تقویت سازوکارهای بریکس برای پرداخت و توسعه مالی حمایت می‌کند.

رئیسی  با بیان اینکه فواید عضویت ایران در بریکس تاریخ ساز خواهد بود، افزود : این عضویت، فصلی نو و گامی قویتر در جهت عدالت ، انصاف ، اخلاق و صلح پایدار در صحنه بین الملل رقم‌ خواهد زد.

رئیس جمهور همچنین گفت : سلطه طلبی ، بی عدالتی ، تبعیض و بحران اخلاقی جهان را در وضعیت بغرنج قرار داده است. 

رئیسی بریکس را نماد تغییر و تحول در مناسبات جهانی دانست و گفت: بریکس می تواند به حل معضلات جامعه جهانی کمک کند و اعتماد جهانی به اثر گذاری بریکس رو به افزایش است. 

رئیس جمهوری محترم ایران با بیان اینکه ایران آمادۀ همکاری سیاسی و اقتصادی چشمگیر با هر ۵ عضو بریکس است، افزود: در دورۀ اخیر آشکارا شاهد جهش و تعمیق این همکاری ها بوده ایم.

رئیسی تاکید کرد: ایران از ظرفیت های کم‌ نظیری برخودار است و امادگی دارد در حوزه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی ، مالی و اجتماعی در این مجموعه مشارکت داشته باشد. 

رئیس جمهور یکی از چالش های موجود در جهان جنوب را تداوم سیاست های نژاد پرستانه و ناامنیِ برآمده از ظلم و اشغالگری و تروریسم دولتی دانست و گفت : این سیاست ها نه تنها مردم فلسطین را از حق تعیین سرنوشت بازداشته بلکه حق توسعه را از آنها سلب کرده است.

22