همزمان با تشدید تنش‌ها میان مسکو و کشورهای غربی در دریای سیاه، نیروی دریایی روسیه از برگزاری رزمایش با مشارکت زیردریایی‌های این کشور در آب‌های شبه جزیره کریمه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد در آب‌های منطقه کریمه یک رزمایش با مشارکت زیر دریایی‌های این ناوگان برگزار شده است.

طبق اعلام ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه، واحد زیردریایی این ناوگان در این رزمایش تمرین‌های نظامی مختلف انجام دادند. 

در همین حال منابع خبری اعلام کردند این رزمایش، با هدف کنترل آب‌ها و تنگه‌ها انجام شده است.

روسیه این رزمایش را در پاسخ به تنش‌آفرینی‌های اخیر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" در دریای سیاه، برگزار کرد.

دریای سیاه، عرصه اصلی رویارویی روسیه و غرب است.

چهارشنبه هفته گذشته یک ناو بریتانیایی پس از نقص حریم دریایی روسیه در دریای سیاه با شلیک هشدار کشتی جنگی و بمباران اخطار یک جنگنده روس مواجه شد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" نیز از روز دوشنبه علیرغم هشدار روسیه، رزمایشی چند ملیتی تحت عنوان "نسیم دریا 2021" Sea Breez را در دریای سیاه آغاز کرده است.

در این رزمایش که دو هفته به طول خواهد کشید  حدود 5 هزار پرسنل نظامی از کشورهای عضو ناتو و متحدان این سازمان حضور دارند.

آمریکا و اوکراین در رأس این رزمایش قرار دارند.

اوکراین، هدف اصلی از برگزاری این رزمایش را کسب تجربه در اقدامات مشترک، طی عملیات‌های صلح و امنیت چند ملیتی عنوان کرده است.

وزارت خارجه روسیه اما اعلام کرده است این رزمایش با هدف ایجاد بی ثباتی در امتداد مرزهای روسیه برگزار می شود.

واحدهای دریایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" به صورت مداوم در دریای سیاه حضور دارند و هر سال در سواحل گرجستان و اوکراین رزمایش‌هایی برگزار می‌کنند که روسیه در آن دشمن نهایی قلمداد می‌شود.

ناتو در سال های اخیر به بهانه تهدیدهای مسکو ضد غرب، حضور گسترده ای نزدیک خاک روسیه و مناطق هم مرز این کشور داشته است.

روابط غرب و مسکو از سال 2014 در چهار محور گسترش نفوذ نظامی ناتو به ویژه آمریکا نزدیک روسیه و در شرق اروپا، بحران اوکراین، دریای بالتیک و اوضاع سوریه تیره شده است.

120