ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت: اقدام احتمالی آمریکا برای ارسال موشک‌های دوربُرد با مهمات خوشه‌ای به اوکراین تنها باعث تشدید تنش و افزایش تلفات خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، زاخارووا که این سخنان را در جریان مصاحبه با یک نشریه مطرح می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی مسکو در خصوص ارسال تسلیحات جدید به اوکراین گفت: اگر ارسال تسلیحات ادامه یابد،‌ این اقدامات باعث تشدید تنش شده و این به افزایش تلفات منجر خواهد شد.

چهار مقام ارشد آمریکایی دوشنبه گذشته در حالی که خواستند نام آن‌ها فاش نشود به رویترز گفتند که کاخ سفید به صدور مجوز انتقال سامانه‌های موشکی تاکتیکی ارتش (ATACMS) یا سامانه‌های موشک پرتاب چندگانه هدایت‌شونده (GMLRS) یا هر دو سامانه به اوکراین نزدیک شده است.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی تصمیم نهایی در این زمینه اتخاذ شود اما این منابع گفته‌اند که موشک‌ها احتمالاً در محموله‌ تسلیحات بعدی به اوکراین که قرار است این هفته ارسال شود، قرار خواهد گرفت.

ارسال موشک‌های دوربُرد به اوکراین در حالی است که رسانه‌های آمریکایی روز سه شنبه گزارش دادند، کاخ سفید اذعان کرده که واشنگتن تا کنون بیش از ۱۱۱ میلیارد دلار در جنگ اوکراین هزینه کرده است.

کشورهای اروپایی و غربی به ویژه آمریکا با تشدید فشار تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه و عرضه انواع سلاح‌های سبک و سنگین به کی‌یف، نه تنها گامی در جهت پایان دادن به جنگ اوکراین برنداشتند بلکه بیش از پیش به آتش درگیری ها در این کشور دامن زده‌ اند.

مقام‌های روسی و برخی کارشناسان و رسانه‌های غربی، جنگ اوکراین را جنگ نیابتی میان غرب و روسیه توصیف کرده‌ اند.

روسیه بارها گفته است که ارسال تسلیحات غربی به اوکراین تنها باعث طولانی شدن مناقشه در این کشور می‌ شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.