تهران-ایران پرس: دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: پیمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که در جهان با مدیریت دولت ما شکل گرفته، امیدی در دل مسلمانان جهان ایجاد کرده است که به این ترتیب کشورهای اسلامی می‌توانند به‌سمت امت واحده پیش روند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حجت الاسلام حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: سی و هفتمین کنفرانس با عنوان «همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به ارزش‌های مشترک»، اقدام و شروع به کار کرده است. ارزش‌های مشترک اشاره به ارزشهایی دارد که قرآن به‌عنوان کتابی برای سلامت دنیا و سعادت آخرت به جهانیان عرضه کرده است. دوستی و محبت با مسلمانان، همزیستی مسالمت‌آمیز با پیروان ادیان دیگر و مقاومت و شدت در برابر طاغوت و مستکبران دعوت قرآن است.

وی افزود: سی و هفتمین کنفرانس وحدت به‌صورت حضوری از نهم تا یازدهم مهر و به‌صورت وبیناری از فردا تا روز یازدهم خواهد بود. افتتاحیه کنفرانس روز یکشنبه نهم مهر با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود. ملاقات‌هایی با مقامات ایران خواهیم داشت. ملاقات با وزیر امور خارجه و ملاقات با رهبر معظم انقلاب در روز یازدهم مهر همزمان با سالروز ولادت رسول اکرم صلّی اللّه علیه و آله از جمله برنامه‌هاست.

حجت الاسلام شهریاری گفت: دولت سیزدهم با تلاش خود در حوزۀ بین‌الملل امروز این هدیه را برای ما به‌ارمغان آورده است که کشورهای اسلامی همکاری‌های نزدیک با ما دارند، همکاری‌ای که امنیت منطقه را به‌همراه دارد. همکاری کشورهای اسلامی که در سال جاری شروع شده، تضمین‌کننده امنیت منطقه‌ای است. همکاری با هم‌پیمانان و پایبندی به عهد و پیمان دو مسئله‌ای است که از قرآن دریافت کردیم، عهدی که با هم‌پیمانان خود می‌بندیم آن را رعایت می‌کنیم. پیمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که در جهان با مدیریت دولت ما شکل گرفته، امیدی در دل مسلمانان جهان ایجاد کرده است که به این ترتیب کشورهای اسلامی می‌توانند به‌سمت امت واحده پیش روند.

وی گفت: کنفراس وحدت اسلامی، کنفرانسی بوده که به صورت سالانه برگزار می‌شد. ما از سال گذشته تاکنون با ابتکار جدیدی این کنفرانس را به سه نوع تکثیر کردیم: اولین مورد آن، کنفرانس داخلی است. سال گذشته توانستیم در سه استان کردستان با مرکزیت سنندج، گلستان با مرکزیت گرگان و آذربایجان غربی با مرکزیت ارومیه کنفرانس وحدت را برگزار کنیم. در استان کردستان 400 شخصیت، در گلستان 700 شخصیت و در آذربایجان غربی 110 نفر از فرهیختگان داخلی و خارجی در این برنامه حضور یافتند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: این ابتکار سبب شد قشر وسیعی از فرهیختگان شیعه  وسنی فرصت سخنرانی بیابند. با توجه به اقبالی که نسبت به این ابتکار از خود نشان دادند، مجمع تقریب مذاهب اسلامی می‌خواهد آن را گسترش دهد. ما می خواهیم بگوییم در طول تاریخ انقلاب اسلامی شیعه و سنی به نحو مسالمت‌آمیز و بلکه به صورت هم‌افزایی با یکدیگر در ایران زیست کردند. تاریخ انقلاب اسلامی نشان از خدمات گسترده‌ای دارد که در مناطق قومیتی و مذهبی نمود دارد. در واقع خدمات‌‌رسانی همسان به تمام شهروندان را به عنوان راهبرد وحدت اسلامی پیگیر هستیم. 

حجت‌الاسلام شهریاری گفت: کنفرانس‌های منطقه‌ای به دلیل موفقیت‌هایی که داشت، به سمت برگزاری کنفرانس در سطح کشورهای منطقه حرکت کرد؛ لذا اولین کنفرانس را در عراق و بغداد شکل دادیم. امروز برنامه‌‌ریزی صورت گرفته تا کنفرانس منطقه‌ای را در سه کشور برگزار کنیم. این امر سبب شده فرهیختگان دیگری در برنامه‌ها شرکت کنند. بالغ بر 300 تن از فرهیختگان همراه با سایر اندیشمندان همسایۀ همان کشور در مراسم حضور می‌یابند.

وی افزود: سطح مدعوین خارجی در این دوره از کنفرانس، از ابتکارات این دوره است. 110 نفر از 41 کشور جهان شامل مفتیان اعظم، وزرای اوقاف و امور دینی یا نمایندگان آنان و مدیران مؤسسات بین‌المللی در کنفرانس حضور دارند. همچنین 110 تن از نخبگان داخلی خودمان که بالغ بر 90 نفر اهل سنت و 20 نفر شیعه هستند.

116