معاون اول دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرد که آمریکا به دنبال تشکیل یک اتحاد دیجیتالی شبیه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو است که براساس قوانین نوشته شده از سوی غول‌های فناوری اطلاعات این کشور عمل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، یوری اوریانوف روز یکشنبه گفت که موضوع فناوری‌های پیشرفته از جمله موضوعاتی بود که در اجلاس مجازی دموکراسی در تاریخ ۹ و ۱۰ دسامبر (۱۸ و ۱۹ آذر) مورد بحث قرار گرفت.

اوریانوف افزود: ایده آمریکا این است که اگر کشوری می‌خواهد واشنگتن آن را به عنوان یک ملت دموکراتیک به رسمیت بشناسد باید استانداردهای مورد نظر کاخ سفید در زمینه تکنولوژی را اجرایی کند.

وی گفت: آمریکا از این طریق خواهد توانست بر انتخابات کشورها تاثیر گذاشته یا رسانه‌های جمعی آنها را کنترل کند.  

اوریانوف تاکید کرد: در واقع، آمریکا به دنبال ایجاد یک اتحاد دیجیتالی شبیه ناتو است که در آن دولت‌های مستقل از حق تصمیم گیری محروم می‌شوند؛ این چیزی است که آنها به آن دموکراسی به سبک آمریکایی می‌گویند.  

اجلاس مجازی دموکراسی به میزبانی آمریکا با حضور رهبران کشورها، فعالان حقوق بشر و تجار در تاریخ ۹ تا ۱۰ دسامبر (۱۸ تا ۱۹ آذر) برگزار شد.

واشنگتن از ۱۱۰ کشور جهان دعوت کرد تا در این اجلاس شرکت کنند. چین، روسیه، ترکیه، مصر و تعدادی از کشورهای دیگر به این اجلاس دعوت نشدند.  

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیش‌تر از این رویداد به عنوان یکی از نفرت انگیزترین پروژه‌های آمریکا با هدف تقسیم کشورها به دو گروه دموکراتیک و غیر دموکراتیک انتقاد کرد.  125