تحلیل:

ایران پرس: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی سیاسی در پی تحولات اخیر در فلسطین به چهار کشور عربی منطقه غرب آسیا سفر کرده بود، پس از رایزنی با مقامات این کشورها و همچنین برخی رهبران مقاومت، به تهران بازگشت.

شکست سنگین رژیم صهیونیستی از گروههای مقاومت فلسطینی در عملیات طوفان الاقصی، باعث شد سران این رژیم در روزهای اخیر مردم غیرنظامی نوارغزه را مورد حملات گسترده هوایی قرار دهند و همچنین این منطقه را محاصره کنند.

به همین دلیل، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران نیز با سفر منطقه‌ای خود به عراق، لبنان، سوریه و قطر رایزنی‌ها برای جلوگیری از تداوم این جنایات رژیم صهیونیستی را پیگیری کرد.

سفر امیرعبداللهیان از عراق آغاز شد و وی در بغداد با مشاور امنیت ملی و نخست وزیر عراق درباره مناسبات دوجانبه و تحولات فلسطین به گفت‌وگو پرداخت و پس از آن به بیروت سفر کرد و در این سفر با نخست وزیر پیشبرد امور لبنان، وزیر خارجه،‌ رئیس پارلمان و دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کرد.

وی سپس راهی دمشق شد و در حضور چند ساعته‌اش در پایتخت سوریه با «بشار اسد» رئیس جمهور و «فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه دیدار کرد.

وزیر امور خارجه ایران پس از آن به بیروت بازگشت و در چهارمین مقصد این سفر راهی دوحه پایتخت قطر شد و در دوحه هم با وزیر خارجه و امیر قطر و همچنین «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس درباره اوضاع فلسطین گفت‌وگو کرد.

امیر عبداللهیان روز شنبه در بیروت در جمع خبرنگاران گفت: "ما به همه اقدامات دیپلماتیک لازم برای توقف جنایات و رفع محاصره غزه از طریق رایزنی‌های فشرده سیاسی و نشست‌های لازم و ضروری دیپلماتیک در سطح وزرای خارجه و یا سران کشورهای منطقه ادامه خواهیم داد؛ امروز صهیونیست‌ها در بدترین وضعیت قرار دارند و عملیات پیروزمندانه و بی نظیر طوفان الاقصی بار دیگر این را به اثبات رساند."

پاسخ متقابل نیروهای مقاومت به حمله زمینی صهیونیست ها به نوار غزه

در این حال، نوع آرایش نظامی رژیم صهیونیستی در مرز باریکه غزه و هشدار برای تخلیه شمال این باریکه، از افرایش احتمال آغاز عملیات زمینی صهیونیست‌ها در منطقه حکایت دارد، هرچند که رژیم اشغالگر قدس تاکنون به دلایل متعدد از جمله هراس از واکنش نیروهای مقاومت، نتوانسته حمله زمینی به غزه را آغاز کند. 

آنچه که جمهوری اسلامی ایران بر آن تاکید دارد این است که اگر رژیم صهیونیستی حمله گسترده زمینی به نوار غزه را عملی کند، احتمال پاسخ متقابل از سوی نیروهای مقاومت و بازشدن جبهه های جدید در جنگ وجود دارد.

وزیر امور خارجه ایران در این باره گفته است: "امروز رهبران گروه‌های مقاومت از انسجام برخوردارند، همه سناریوها را طراحی کرده‌اند و دست همه روی ماشه شلیک است."

اظهارات امیرعبداللهیان درباره هشدار مقاومت به رژیم صهیونیستی در صورت تداوم جنایات در غزه، نشان‌دهنده عزم محور مقاومت در مقابله به مثل و متوقف کردن رژیم اشغالگر قدس است.

نکته مهم دیگر درباره سفر منطقه ای وزیر امور خارجه ایران، تلاشی است که با هدف وحدت کشورهای اسلامی و توجه جدی آنها به مساله فلسطین انجام می شود؛ اکنون مردم فلسطین هدف حملات گسترده رژیم صهیونیستی قرار دارند و تاکنون هزاران نفر از آنان شهید و یا زخمی شده اند، خطر گسترش دامنه جنگ نیز وجود دارد، بنابراین در این شرایط حمایت عملی کشورهای اسلامی از فلسطینیان ضروری است.   

وزیرامور خارجه ایران نیز با اشاره به ضرورت تحرک جمعی کشورهای اسلامی برای پایان بخشیدن به جنایات جنگی رژیم آپارتاید صهیونیستی علیه شهروندان غزه،  بر اهمیت برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در سطح وزرای خارجه و نیز رؤسای این کشورها تاکید کرده است.

نویسنده: حسن عقیقی

117