تهران-ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شهادت کودکان را به ملت صبور فلسطین همچنین مرگ اخلاق در قاموس دولت آمریکا و برخی رژیم های اروپایی را نیز تسلیت می گوییم.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، ناصرکنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای نشست خبری هفتگی خود ضمن تسلیت کشتار بیش از ۸۰۰۰ فلسطینی در روزهای اخیر گفت: بیش از ۳۰۰۰ نفر کودک و بیش از ۲۰۰۰ دانش آموز در آمار گزارش شده دیده می شود.

وی افزود: شهادت کودکان را به ملت صبور فلسطین تسلیت عرض می کنم همچنین مرگ اخلاق در قاموس دولت امریکا و برخی رژیم های اروپایی را به ملت های آزاداندیش دنیا که خود را در کنار مردم فلسطین می بینند نیز تسلیت می گویم.

کنعانی در خصوص ارسال کمک به غزه گفت: تاکنون میزان کمک‌هایی که توانسته از مرز رفح عبور کند کمتر از ۱۰۰ کامیون کمک رسانی است. کمک‌ها در بندر عریش و مصر دپو شده است. در تماس با مقامات مصری هستیم و به محض اینکه امکان دریافت کمک‌ها و ارسال آن فراهم شود، ایران آمادگی دارد در سریع‌ترین زمان ممکن این کمک‌ها را به مصر منتقل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات مقامات آمریکایی و موضوع پیام جو بایدن به ایران و اتهامات وارده گفت: پاسخ من یک جمله در دو کلمه است؛ بس کنید.

 

آتش بس؛خواست جامعه جهانی

 

وی در خصوص لزوم آتش بس علیه مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: همانطور که گفتم موضوع پایان دادن به تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی و آتش بس اولین اولویت ایران است که از ابتدا نیز در تمام تحرکات دیپلماتیک و مشارکت در مجامع بین‌المللی این موضوع را تایید و تاکید کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: باتوجه به عدم تمکین رژیم صهیونیستی به خواست جامعه جهانی در آتش بس، جامعه جهانی باید فشار خود را بر این رژیم بیشتر کند تا آنها مجبور به پذیرش خواست افکارعمومی جهانی شوند.

کنعانی بیان داشت: اکنون به نطر می آید خواست عمومی جامعه جهانی این هست که به فوریت حملات رژیم صهیونیستی به غزه خاتمه پیدا کند و این موضوع با تصویب قطعنامه مجمع عمومی نشان داده شد و این تلاش‌ها را تا زمان دست‌یابی به نتیجه ادامه خواهیم داد.

 

تلاش ایران برای گفتگو با دیگر کشورها با هدف اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی

 

ناصر کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پرس در خصوص گفتگوی وزرای خارجه ایران و قطر در خصوص ابتکار عمل برای پایان جنگ در غزه گفت:  گفت‌وگو متمرکز بر موضوع فلسطین و یافتن راهکاری برای اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی به پایان دادن این جنگ علیه ملت فلسطین بوده است. 

وی تاکید کرد: تبادل پیام‌ها و گفت وگوها برای یافتن راهکاری برای پایان دادن حملات رژیم صهیونیستی ادامه خواهد یافت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: موضوع ارسال کمک‌های انساندوستانه مطرح است و باید راهکاری در این خصوص پیدا شود و به خصوص کشورهای اسلامی و کشورهایی که با آمریکا رابطه دارند بتوانند راه حلی پیدا کنند.

وی همچنین در خصوص تبادل اسرای فلسطینی و ایفای نقش ایران در این خصوص گفت: شهروندانی در غزه هستند که نه تابعیت فلسطینی دارند و نه صهیونیستی. مسئولین حماس در خصوص آزادی اسرای غیرنظامی اعلام آمادگی کرده اند اما برای این امر نیازمند شرایط آرامی هستند تا بتوانند تصمیم گیری درست انجام دهند.

 

ابتکار سلطان عمان مفتوح است

 

وی در خصوص ادعای لغو نشست مذاکرات برجام تصریح کرد: موضوع مذاکرات در چارچوب تعریف شده و در چارچوب ابتکار سلطان عمان مفتوح است. طبیعتاً با وجود مسئله فلسطین در برخی موضوعات تاخیر به وجود می آید، اما این مسیر پویا است. اگر نیاز باشد طبیعتاً موضوع را به اطلاع خواهیم رساند.

سخنگوی وزارت امور خارجه  در خصوص سفر باقری معاون سیاسی وزارت خارجه به مسکو گفت: این سفر از قبل تعیین شده بود و در راستای گفتگوهای مستمر دو طرف در جهت توسعه تعاملات و همکاری‌های ایران و روسیه صورت گرفت. دستورکارهای این سفر هم موضوعات دوجانبه، مسأله قفقاز جنوبی و گفتگو پیرامون تحولات سرزمین‌های اشغالی بود. 

کنعانی ادامه داد: این سفر همزمان شد باحضور نماینده سیاسی حماس در مسکو و طبیعتا دیدار و گفتگویی هم میان آقای باقری با نماینده سیاسی حماس انجام و پیرامون تحولات اخیر در فلسطین تبادل نظراتی صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص عملکرد نمایندگی های ایران در ارتباط با فلسطین بیان کرد: در امتداد وظایف دستگاه دیپلماسی، نمایندگی‌های ایران بازوان پیگیری سیاست های ایران هستند. پیگیری این موضوع در اولویت است و دستگاه دیپلماسی با همه بازوان خودش پیگیری اقدامات حمایتی از فلسطین را در دستورکار دارد. سفرای ایران در تماس با همتایان خودشان و همچنین در تماس با نمایندگان بین المللی مساله فلسطین را دنبال می کنند.

کنعانی در خصوص احتمال ورود حزب الله به جنگ در سرزمین‌های اشغالی نیز گفت: من هم منتظر سخنرانی آقای نصرالله هستم.

 

سازوکارهای ملی و اف ای تی اف 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص باقی ماندن ایران در لیست سیاه اف ای تی اف گفت: سازوکارهای ملی برای تضمین شفافیت مدنظر شکل گرفته و وجود دارد. ما شفاف ترین سازوکار را تصویب کرده و اجرا می کنیم. اف ای تی اف سازوکار خودش را دارد و حتماً در موارد لزوم اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

وی در خصوص فعالیت مراکز اسلامی در کشورهای مختلف تصریح کرد: ما مراکز اسلامی مختلفی داریم که رسماً و قانوناً به ثبت رسیده و مبتنی بر قوانین آن کشورها در حال فعالیت هستند و مراکزی هستند برای فعالیت های فرهنگی که پیروان ادیان مختلف در اجتماعات جمع می شوند. فعالیت این مراکز همواره ثمربخش و ناظر بر تکثر فرهنگی بوده است.  

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: اینکه در کشوری برخی از این مراکز دچار مشکلاتی شدند، نگاه اصولی ایران این است که در چارچوب فضای قانونی که وجود دارد این مراکز فعالیت کرده و باید اجازه فعالیت داده شود. ما بی‌اطلاع از این جزئیات نیستیم اما در چارچوب سازوکارهای قانونی موجود مسئولان این مراکز در حال پیگیری هستند.

 

لزوم خلع سلاح گروه‌های معاند در خاک عراق

 

وی در خصوص توافقنامه امنیتی ایران و عراق گفت: موضوع اجرای این توافقنامه با توافقی که میان دو طرف وجود داشت قرار بود تا تاریخ ۲۸ شهریور اجرایی شود و مقامات عراقی نیز گزارشاتی از آنچه در قالب تحقق مفاد این توافقنامه انجام دادند به ایران ارائه کردند. در این خصوص کمیته مشترکی نیز برای بررسی میدانی ناظر بر کم و کیف اجرای آن شکل گرفت و بازدیدهایی صورت گرفت.  

کنعانی ادامه داد: گفت‌وگو ها و بازدیدهای میدانی کماکان ادامه دارد و ما هنوز نظر قطعی بر اینکه مفاد این توافقنامه به طور کامل اجرایی شده است یا نه نداریم و خواستار خلع سلاح کامل گروه‌های معاند حاضر در خاک عراق هستیم و این مساله تا زمان تحقق تمام مفاد توافق شده، باید مورد راستی آزمایی قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: طرف عراقی در آخرین دیدار با وزیر خارجه کشورمان گفت که آنها خودشان را متعهد به اجرای توافقات می‌دانند و ما نیز امیدواریم که این موضوع باتوجه به همکاری‌ها و روابط خوب دو طرف به زودی انجام شود.

116

بیشتر بخوانید:

کنعانی: جنایات وحشیانه اخیر در غزه نقاب از چهره تزویر رژیم صهیونیستی برکشید

کنعانی: حملات صهیونیست‌ها به غزه شلیک به بشریت و قوانین بین‌المللی است

کنعانی حمله به بیمارستان المعمدانی غزه‌ را محکوم کرد